DEÜ Denizcilik Fakültesi’nde online mezuniyet töreni
Haber
04 Ağustos 2020 - Salı 12:13
 
DEÜ Denizcilik Fakültesi’nde online mezuniyet töreni
Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi 2019 - 2020 Öğretim Yılı çevrimiçi mezuniyet töreni gerçekleştirildi.
Eğitim Haberi
DEÜ Denizcilik Fakültesi’nde online mezuniyet töreni

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği ve Lojistik Yönetimi bölümleri öğrencilerinin mezuniyet töreni 29 Temmuz 2019 saat 19.00’da çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Mezuniyet Törende, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orçun ERBAYRAKTAR ve Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. D. Ali DEVECİ çevrim içi bağlantı yoluyla konuşma yaparken, Mezuniyet Törenin Onur Konuğu Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien ARKAS ve T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Ünal BAYLAN ise mezuniyet törenine video mesaj konuşmaları ile katıldı.

İstiklal Marşının okunması ile başlayan mezuniyet töreninde ilk olarak çevrim içi konuşma yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi 2019-2020 Öğretim Yılı birincisi Ali UZUN, üniversite eğitimi boyunca kendilerine her konuda destek olan fakülte öğretim kadrosuna, ailesine ve sınıf arkadaşlarına teşekkürlerini sundu. Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin bir marka olduğu bilinciyle mezunların sektörde okullarını en iyi şekilde temsil edeceklerini,. mezunlar olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi markasına katkı sunmaya devam edeceklerini belirtti. Teknolojiye ve bilime bağlı kalmanın önemini vurguladı. 

Törende Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orçun ERBAYRAKTAR, pandemi döneminin yarattığı koşullar dolayısıyla gerçekleşen çevrim içi mezuniyet töreninde bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Üniversitenin eğitim almanın yanı sıra birey olmanın, paylaşmanın öğrenildiği bir süreç olduğunu, aynı zamanda mezunların önlerinde uzun bir yol olduğunu belirtti.  Mezunlar Derneğinin faaliyetleri hakkında bilgiler veren ERBAYRAKTAR Fakülteye bir İnovasyon Laboratuvarının kurulması vaatlerini en kısa sürede hayata geçireceklerini söyledi.  Yeni mezunları Mezunlar Derneğine üye olmaya davet eden ERBAYRAKTAR Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi kurumsal aidiyet kültürünün bir gereği olarak çalışma hayatında olan mezunların ve Mezunlar Derneğinin yeni mezunları her konuda daima destekleyeceklerini belirterek konuşmasını tamamladı. 

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. D. Ali DEVECİ, pandemi dolayısıyla mezuniyet törenini çevrim içi olarak düzenlemek durumunda kalmalarına rağmen aynı heyecanla töreni gerçekleştirmekte olduklarını ifade ederek konuşmasına başladı. Uzaktan eğitim dolayısıyla fiziksel olarak öğrencilere uzak kalınmasına karşın çevrim içi yoğun bağlantılarla öğrencilere daha bir yakınlık sağlandığını, yaşanan zorluklar karşısında hem öğrenciler arasında hem de öğretim üyeleri ve öğrenciler arasında birlik ve beraberliğin daha da artmış olduğunu gözlemlediğini belirtti. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet HOTAR’ın ve Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer KIRAN’ın, mezuniyet törenine ve yeni mezunlara kutlama mesajlarını aktaran DEVECİ, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesinin, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği ve Lojistik Yönetimi bölümlerinin hepsini bir arada bulunduran yegane bir fakülte olarak alanında çok önemli bir marka haline gelmiş olduğunu belirtti. Prof. DEVECİ, lisans ve lisansüstü öğrenciler ile beraber bu alanda en çok öğrenciye sahip olan bir Fakülte olarak aynı zamanda öğretim üyesi yetiştirme programı kapsamında yaklaşık on üniversitedeki elliye yakın araştırma görevlisinin denizcilik alanında lisansüstü eğitimlerini de üstlenmiş olarak bu alanda merkezi bir rol oynamakta olduklarını aktardı. Fakülte olarak eğitim kalitesinin sürekli olarak geliştirilmesi yönünde çaba sarf ettiklerini, son olarak da geçen sene Fakültenin Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü’nün MÜDEK Akreditasyonuna elde ederek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş olduklarını ifade etti.  Fakültenin Lojistik Yönetimi Bölümü’nün bu yıl ilk mezunlarını vermekte olduklarını, donanımları dolayısıyla lojistik sektöründeki seçkin firmaların yeni mezunları kucaklayacaklarına inandıklarını vurguladı. Prof. DEVECİ bu yıl Kabotaj Bayramında emekli Kılavuz Kaptan Muttalip ALTUNER’in Fakülteye bağışlamış olduğu Dokuz Eylül 1982 eğitim teknesiyle birlikte Fakültenin uygulamalı eğitime yönelik filosunun daha da güçlenmiş olduğunu aktardı. Fakültenin fiziksel alanlarının genişlemesiyle birlikte, Mezunlar Derneği DEFMED’in Fakülte bünyesinde bir İnovasyon Laboratuvarı sözünün hayata geçirileceğinin müjdesini verdi. Prof DEVECİ, pandemi döneminde eğitimin kesintisiz bir şekilde sürdürülmesi için Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğünün öncülüğünde Uzaktan Eğitim Merkezinin katkıları ile çevrim içi eğitime hızlı bir geçiş sağlandığını, bundan dolayı Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet HOTAR’a teşekkürü bir borç bildiğini ifade etti. Konuşmasının son bölümünde mezunların velilerine hitaben, her bir mezunun donanımlı birer denizci olarak, sektörde değer yaratarak, mesleki görev ve sorumluluklarının farkında olarak, gurur duyulacak yerlerde olacaklarını söyledi. Tüm mezunları kutlayarak konuşmasını sonlandırdı. 

2020 Yılı Mezuniyet Töreni Onur Konuğu Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien ARKAS, Denizcilik alanındaki tecrübelerinden bahsederek, 56 yıl önce denizciliğin kendi ekseninde dönen, karadan kopuk bir kavram olduğunu aktardı. İletişim ve bilişim alanındaki gelişmelerle birlikte, bilgiye ulaşmanın kolaylaştığını söyledi. Konteynerin icadı ile birlikte lojistik olgusunun önem kazandığını aktardı. Son yıllarda iletişim alanında çok büyük bir atılım yaşandığını ve bu değişime adapte olan şirketlerin ayakta kaldığını, bu gelişmelerin kalıcı olacağına inanmayan şirketlerin ise şuanda bu meslekte olamadığını belirtti. Lojistiğin mantıklı sistem üretmek anlamına geldiğini, günümüzde denizi ayrı kara ayrı iken, denizin kendi uzantısını karada, karanın da kendi uzantısını denize uzatma olanağına sahip olduğunu, bunu yapabilen şirketlerin ayakta kalabildiğinin altını çizdi. Hem gemide çalışacak insan ihtiyacına yönelik hem de karada çalışacak insan ihtiyacına yönelik eğitimin Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesinin bünyesinde verildiğini aktardı. Çok okumanın, sürekli araştırma yapmanın, okulda öğrenilenle sınırlı kalmamanın önemine vurgu yaptı. Sürekli bir değişim yaşandığını ve değişimi yakalamanın ancak okumakla mümkün olduğunu aktardı. ‘‘Dalgayı yaratan tekne esas olandır, diğerleri onun dalgasına uyum sağlamak zorunda kalır’’, ‘‘Hayatta başarı fırtınanın geçmesini beklemekle değil, yağmur altında dans etmeyi bilmekle gelir’’ sözleriyle lider olmanın ve zor dönemleri öngörüp uyum sağlamanın öneminin altını çizdi. Tüm mezunları kutlayarak sözlerini tamamladı. 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Ünal BAYLAN, pandemi süreci dolayısıyla mezunlarla bir arada olamadığı için duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Kendisinin de denizcilik okulu mezunu olduğunu belirterek, tüm mezunları kutladı ve kendilerine üstün başarı dileklerini iletti. Mezun olduğu dönemleri hatırlayarak, çok heyecanlı bir dönem olduğunu, bu mesleğe büyük bir sevinçle başladığını ve kendi tercihi ile karada çalışmayı tercih ettiğini aktardı. Kurum olarak en büyük hedeflerinin denizcilik eğitiminin kalitesini arttırmak olduğunun altını çizerek, çalışanların Türk ve yabancı bayraklı gemilerde rahatlıkla iş bulabilmeleri ve eğitim kalitesinin arttırılmasına yönelik pek çok yeniliğin planlandığını belirtti. Mezunların hedeflerini asla küçük tutmamalarını, en donanımlı gemilerde çalışabileceklerine inanmalarını ve dünyada güzel bir iz bırakmak ideali ile hareket etmelerini öğütledi. Mezunların yetişmelerinde emekleri olan herkese teşekkürlerini ileterek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmaların ardından, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi 2019-2020 Öğretim Yılında ilk üç sırada yer alarak mezun olan Ali UZUN, Hatice ÇANKAYA ve Mervenur DİNÇ’in sırasıyla takdimi gerçekleşti.

İlk üç sırada mezun olan öğrencilerin takdiminin ardından, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi 2019-2020 Öğretim Yılında Yüksek Onur ve Onur Listesine giren mezunlar takdim edildi.

Yüksek Onur ve Onur Listesine giren mezunların takdimi sonrasında, sırasıyla Denizcilik İşletmeleri Yönetimi, Lojistik Yönetimi Bölümü, Deniz Ulaştırma İşletme Yönetimi Bölümü ve Gemi Makineleri İşletme Yönetimi bölümlerinde dereceye giren mezunların takdimi ile Arkas Holding, Denizcilik Fakültesi Mezunlar Derneği (DEFMED) ve Fakülte tarafından verilecek plaket ve hediyelerin tören sonrası iletileceği belirtildi. 

Törende, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesinde 20 yıl hizmet süresini tamamlayan Prof. Dr. İsmail Bilge ÇETİN ve Dr. Öğr. Üyesi Serim PAKER takdim edildi.

Ardından sırasıyla Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü, Lojistik Yönetimi Bölümü mezun öğrencilerinin takdimi gerçekleşti.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği 2019-2020 Mezunları Bayrak Devir Teslim Töreni ve ardından Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümleri mezunlarının takdimi gerçekleşti.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Mezuniyet Yemin Töreninin ardından mezuniyet töreni programı sona erdi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DEÜ, Denizcilik, Fakültesi’nde, online, mezuniyet, töreni,
Yorumlar
Haber Yazılımı