Haber Detayı
19 Temmuz 2019 - Cuma 14:09
 
Deniz yoluyla bağlantıda liderlik Çin'de
BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı'ndaki LSCI'ye göre Çin, deniz ulaştırma ağlarında ve diğerleriyle sağladığı bağlantı ile lider.
Dünyadan Haberi
Deniz yoluyla bağlantıda liderlik Çin'de

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferası'ndaki (UNCTAD) Liner Shipping Bağlantı Endeksi'ne (LSCI) göre Çin, deniz yoluyla diğerlerine en iyi şekilde bağlanan ülke olarak liderliğini koruyor.

 

Ülkelerin deniz ulaştırma ağlarındaki pozisyonlarını gösteren 2019 LSCI'ye göre, Çin'in 2006'dan bu yana deniz yoluyla diğerleriyle bağlantılarını yüzde 51 oranında arttırdığı kaydedildi.

 

UNCTAD ticaret lojistiği şefi Jan Hoffmann, “Bir ülkenin küresel konteyner taşımacılığı ağındaki konumu - bağlantısı, ticari maliyetlerinin ve rekabetçiliğinin önemli bir belirleyicisidir” dedi.

 

2019 yılında en iyi bağlanan ilk 10 ülkeden 5'i, endeks metriklerine göre her biri 100'den fazla puan alan Singapur, Kore, Hong Kong (Çin) ve Malezya ile birlikte Asya'da.

 

Dünyanın konteyner gemisi dağıtımına ilişkin verilerden hesaplanan ve yıllık olarak yayınlanan LSCI, 178 ülkeyi kapsıyor ve 2006'dan 2019'a kadar deniz bağlantı eğilimlerini gösteriyor.

 

Ek olarak, UNCTAD, 2019 sevkıyat bağlantı endeksinin ülke kapsamını genişlettiğini ve nakliye olmadan ulaşılabilecek ülkeler için yeni bir bileşen eklediğini söyledi.

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Deniz, yoluyla, bağlantıda, liderlik, Çin'de,
Yorumlar
Haber Yazılımı