Deniz sigortacılığında Blockchain uygulamaları konuşuldu


Haber
04 Mayıs 2021 - Salı 16:48
 
Deniz sigortacılığında Blockchain uygulamaları konuşuldu
Blockchain Türkiye Platformu tarafından Youtube üzerinden canlı yayınlanan Deniz Sigortası başlıklı bir webiner düzenlendi.
Deniz Ticareti Haberi
Deniz sigortacılığında Blockchain uygulamaları konuşuldu

Blockchain Türkiye Platformu, Üretim, Lojistik ve Taşımacılık Çalışma Grubu öncülüğüyle düzenlenen “BlockCha-in Supply Chain” webinar serisinin ikincisi “Deniz Sigortası” başlığında yapıldı.

 

Webinere; İstanbul Blockchain Women Yönetim Kurulu Üyesi Menekşe Hüryaşar‘ın moderatörlüğü ile  Swansea Üniversitesi / Institute of International Shipping and Trade Law Direktörü Prof. Dr. Barış Soyer, Guy Carpenter Genel Müdürü Okan Utkueri ve Insha Ventures’dan Zeynep Stefan katıldı.

 

Toplantıda; Deniz Sigortası nedir ve neden önemlidir? Deniz Sigortası nasıl uygulanır ve kullanılır?  Blockchain teknolojisinin Deniz Sigortacılığı alanındaki kullanım senaryoları,  Blockchain uygulamalarının Deniz Sigortacılığı üzerinde yarattığı değişim konu başlıkları ele alındı.

 

Denizcilik sigortalarında uygulanabileceği pek çok alan var

 

Pandeminin de etkisiyle lojistik ve tedarik zincirinin önem kazandığını ve bu resim içinde sigorta sisteminin çok önemli bir rol oynadığını belirten Okan Utkueri, “Ana parçaları üç gruba ayırabiliriz. Birinci grup tekneler, gemiler, yatlar gibi yükleri taşıyan araçların sigortası, ikinci ana kategori bu deniz araçlarıyla taşınan yüklerin, emtiaların sigortası, üçüncü kategoride ise sorumluluk sigortası olarak tabir ettiğimiz bütün bu sevkiyatlar ve tedarik faaliyetleri esnasında denizde meydana gelebilecek farklı olaylar neticesinde uğranılan zararları teminat altına alan sorumluluk sigortası” dedi.

 

Sigortacılık hala çok geleneksel bir şekilde işlediğini dile getiren Utkueri, bunun deniz sigortacılığı için de geçerli olduğunu ve bu alanda blockchain ve yeni nesil teknolojilerin uygulanabilecek pek çok nokta olduğunu belirterek şunları ekledi: “Deniz sigortacılığı alanı çok kompleks, çok uluslu, çok farklı partilerin devrede olduğu kompleks yapılar. En son Süveyş kanalındaki Ever Given olayı buna çok iyi bir örnek. İnanılmaz büyük bir resmiden bahsediyoruz. Dolayısıyla deniz sigortacılığı, nakliyat sigortacılığı, sigortacılığın temellerini oluşturan dünya genelindeki lojistik ve tedarik zincirleri açısından çok önemli bir rol oynayan çok uluslu, çok yapılı ve yeni nesil teknolojilere özellikle blockchain alanında da oyun alanı çok geniş olabilecek çok büyük bir dünyadan bahsediyoruz.”

 

‘Nakliyat sigortalarında blockchain büyük önem taşıyor’

 

Webinarın bir diğer konuşmacısı Insha Ventures’dan Zeynep Stefan ise sigorta sektörünün devamlılığın ve etkinliğinin arttırılmasının ticarette ve birçok farklı iktisadi faaliyette etkili olduğunu belirterek, “Operasyonel olarak düşük maliyetli ve o derece ulaşılabilen hale gelecek. Nakliyat sigortalarında blockchain ile olması bu açıdan büyük önem taşıyor” dedi.

 

Sigortacılık faaliyetlerinde hala geleneksel süreçlerin devam ettiğinin altını çizen Stefan, “Bunu ilk dönüştürecek, online taşıyacak, etkinliği arttıracak kişi, operasyonel maliyetlerini düşürecek. Sigorta sektörünün dönüşümü özellikle nakliyat sigortalarının dönüşümü ana motivatör olacak. Blockchaine dönüştüğünde operasyonel maliyetleri düşecek ve daha da yaygınlaşacak. Bu da bize şunu sağlayacak. Aldığımız ürünün bize nerelerden geldiğini ve nasıl ulaştığını, sosyal etkisini, çevre etkisini, çocuk işçi çalıştırıp çalıştırmaması, ne kadar karbon salınımı yaptığı bütün bunları biliyor olacağız. Bunu sadece blockchain sağlayacak. Blockchainle beraber, daha ucuz hizmet daha çok hizmet olacak. Aslında biz bu dünya arasında seçebiliyor hale geleceğiz. Yani çevreye duyarlı ürünleri blockchain ile geliştirilmiş nakliyat sigortaları sayesinde seçebiliyor hale geleceğiz ki bu çok büyük bir dönüşüm” diye konuştu.

 

Blockchain teknolojisine hukukta engel yok

 

Son konuşmacı Institute of International Shipping and Trade Law Direktörü Prof. Dr. Barış Soyer, hukukta blockchain uygulamaları ve sözleşmeleri değerlendirdi. Soyer, şunları söyledi; “Olaya uluslararası hukuk açısından baktığımız zaman şu an itibariyle bu sistemlerin sigortacılıkta kullanılmasını engelleyecek hukuki bir engel göremiyorum. Sonuçta blockchain uygulamasına girilmesi konusunda bir anlaşmaya varılması. Ki öyle bir anlaşma olmaksınız hiçbir tarafın ticari bir ilişkiye gireceğini sanmıyorum. Önemli olan husus o anlaşmanın hükümleri ve o anlaşmanın hangi hukuk sistemine tabi olacağı. Büyük ihtimalle bu anlaşma blockchain konusunda taraflara büyük miktarda serbestiyet tanıyan bir hukuk sistemine tabi edilecektir. Bu tamamen taraflara bırakılmış bir şey. Bu bağlamda örneğin İngiliz hukuku taraflara kati surette sözleşme hüviyeti tanıyor.

 

Şu an itibariyle blockchain yoluyla sözleşme yapılması durumunda sistem ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunların çözümü konusunda taraflar sözleşme yoluyla bir sonuç alabilirler. Ve bunu engellemeyecek bir ulusal hukuk sisteminin seçimi tarafların seçimi olacaktır.”

 

7DENİZ / ÖZEL

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Cengiz Tepebaş
Etiketler: Deniz, sigortacılığında, Blockchain, uygulamaları, konuşuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı