Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 15:51
 
Deniz Kokan Öyküler kitabı çıktı!
Denizciler Ömer Asmalı ile Gizem Kodak'ın yazdığı 'Deniz Kokan Öyküler' kitabı raflardaki yerini aldı.
Güncel Haberi
Deniz Kokan Öyküler kitabı çıktı!

Denizciliğe gönül vermiş Gizem Kodak ve Ömer Asmalı kaleme aldığı "Deniz Kokan Öyküler" isimli kitap raflardaki yerini aldı. Kitap, Yüksek Denizcilik Okulu sıralarından başlayarak, dünyanın bambaşka köşelerine uzanan maceralarla dolu. Ayrıca okura deniz ticaretinden ve gemi hayatından kahkaha dolu masmavi pasajlar sunuyor. 

 

KDY Yayınları'ndan çıkan ‘Deniz Kokan Öyküler’, Türkiye'de denizcilik sevgisini arttırmayı hedefliyor. 114 sayfalık kitapta denizcilik yaşamına dair birbirinden güzel öyküler yer alıyor. İki denizci birbirinden güzel öykülere yer verdikleri kitapta okul sıralarından başlayarak, dünyanın bambaşka köşelerine uzanan macera dolu hikâyeleri anlatıyor. Denizciler, okuyucuya kahkaha dolu mavi öykülerin içinde derin kulaçlar attırıyor. 

 

 

Ömer Asmalı Kimdir?

 

1958 Rize, Pazar doğumludur. İlköğretimine İstanbul'da başlayıp 1981 yılında Yüksek Denizcilik Okulu Güverte (İTÜ Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği) bölümünden mezun olmuştur.

 

1981-1986 yılları arasında DB Deniz Nakliyatı gemilerinde kaptan olarak görev yapmış ve bu süre zarfında Yedek Subaylık görevini askeri gemilerde 2. Komutan olarak tamamlamıştır.

 

1986 yılında şimdiki adıyla Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünde kaptan olarak göreve başlamıştır. 2003 yılına kadar kurtarma gemilerinde kaptan ve kurtarma uzmanı olarak görev yaptıktan sonra bu tarihten itibaren kurum personeline mesleki eğitimler vermek için karada görev almış olup bilahare gemi kurtarma uzmanlığı ve müdürlüğü vb. görevlerde bulunmuştur.

 

Uzakyol Kaptanı, kılavuz kaptan ve Gemi Trafik Operatörlüğü, Denizcilik Okulları denetçisi, Kalite Standartları Denetçisi ve Denizcilik Eğitmeni belgelerine haizdir. Okul yıllarından itibaren farklı kesimlerden birçok denizciye ehliyet yükseltme ve denizcilik eğitimleri vermiştir.

 

1987-2005 yılları arasında Beykoz Barbaros ADM Lisesinde, 2006-2017 yılları arasında İTÜ Denizcilik Fakültesinde lisans düzeyinde, 2008-2017 arasında da İÜ Deniz Bilimleri İşletmeciliği Enstitüsünde yüksek lisans öğrencilerine misafir öğretim görevlisi, İBB Kocasinan İtfaiye Okulunda da gemi ve deniz yangınları ile ilgili itfaiye teşkilatına eğitim vermiştir.

 

Halihazırda, 2003 yılından itibaren adliyelerde bilirkişi, İstanbul Üniversitesi Danışma Kurulu paydaş üyesi ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünde Donatım Şube Müdürü olarak görevine devam etmektedir.

 

Kaptan Ömer Asmalı’nın ülkemizde ilk olan Gemi Kurtarma ve Kriz Yönetimi adlı kitabı 2019 yılında yayımlanmıştır.

 

 

Gizem Kodak Kimdir? 

 

1987 İstanbul, Bakırköy doğumludur. 2008 yılında Ekonomi lisansını tamamlayarak ekonomist unvanı kazanmış ve 2011 yılında Siyaset Bilimi bölümü, Deniz Politikası alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Çocukluk hayali olan denizci olma arzusuyla, yüksek lisans sonrasında üniversite sınavına yeniden girerek Güverte bölümünde sıfırdan öğrenciliğe başlamış ve 2013 yılında vardiya zabiti ehliyetini alarak bu rüyasını gerçekleştirmiştir.

 

Lise yıllarından bu yana edebiyat ile ilgilenen Kodak’ın profesyonel öykü yazarlığına ilk adımı, Leman Dergisi bünyesindeki Kaçak Yayın ile başlamıştır. 16 yaşında iken Leman Dergisi’nin açtığı yarışmayı kazanarak yaratıcı yazarlık eğitimine hak kazanan Kodak, bu eğitimin ardından çeşitli edebiyat dergilerinde öyküler yazmaya başlamıştır.

 

2007’de Marx’ın Kol Düğmeleri adlı öyküsü Ümit Kaftancıoğlu öykü ödüllerinde; 2015 yılında Jack ile Bir Gece isimli Öyküsü İTÜ Ali Teoman ödüllerinde öykü dalında ödüle değer görülmüştür. İlk kitabı Belki Başka Bir Rüyada, 2016 yılında Koral Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

 

Yazmaya denizcilik öyküleri ile devam eden Kodak, mesleki kariyerine akademik olarak devam etmekte ve İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü, İklim ve Deniz Bilimleri Anabilim Dalı’nda doktora eğitimini sürdürmektedir.

 

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Deniz, Kokan, Öyküler, kitabı, çıktı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı