Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 09:31
 
Deniz haydutlarının gemisini ESPS Castilla imha etti
Somali’de Ekim ayı ortasında Hong Kong bandıralı bir kuru yük gemisine saldıran deniz haydutlarının gemisi, İspanyol amiral gemisi ESPS Castilla tarafından imha edildi.
Dünyadan Haberi
Deniz haydutlarının gemisini ESPS Castilla imha etti

AB Deniz Kuvveti'ne (EU NAVFOR) bağlı korsanlıkla mücadele birimi, Somali’nin 340 deniz mili açıklarında bir korsan gemisine operasyon düzenledi.

16 Ekim’de Hong Kong bandıralı bir kuru yük gemisine korsanlarca Somali açıklarında düzenlenen saldırının ardından AB Deniz Kuvveti'ne (EU NAVFOR) bağlı İspanyol denizciler tarafından bölgede aktif bir korsan varlığı tespit edildi.

Olayın hemen sonrasında korsan faaliyetlerini araştırmak için havalanan İspanya’ya ait bir MPRA (devriye ve keşif uçağı), bölgedeki korsan varlığını doğruladı.

28 Ekim’de AB Deniz Kuvveti komutanı Tuğamiral Alfonso Perez de Nanclares, Afrika’daki korsanlık faaliyetlerini engellemeyi amaçlayan Atlanta Operasyonu kapsamında deniz kuvvetlerini bölgeye yönlendirdi. Atlanta Operasyonu dâhilinde Afrika Boynuzu açıklarında en az 5 savaş gemisi hazır tutuluyor.

Tuğamiral Nanclares, “Atlanta Operasyonu’na ait kaynakları kullanarak korsan faaliyette bulunan grupların tespit ve takibini yürütebiliyor ve gelecekte tekrar saldırı düzenleyemeyecekleri şekilde etkisiz hale getirebiliyoruz” dedi.

Nanclares, ayrıca korsan faaliyetlere karşı caydırıcı önlemlerin devam edeceğini belirterek “Saldırılara açık olan gemi ve mürettebatların Batı Hint Okyanusu’ndan geçişlerini güvenceye alacağız” diye konuştu.

Kuru yük gemisine düzenlenen saldırının ardından İspanyol amiral gemisi ESPS Castilla tarafından yerleri tespit edilen korsan gemisinin mürettebatı, başlatılan operasyon sonucunca güvenli bir şekilde etkisiz hale getirildi.

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Deniz, haydutlarının, gemisini, ESPS, Castilla, imha, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı