Cruise gemileri bu kez personeli için çalıştı
Haber
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 11:45
 
Cruise gemileri bu kez personeli için çalıştı
Koronavirüs salgını nedeniyle yolcu ağırlayamayan cruise gemileri, bu kez sadece personeli için çalıştı. Binlerce kişinin çalıştığı gemiler okyanusları aşarak çalışanlarını evlerine götürmeye başladı.
Deniz Turizmi Haberi
Cruise gemileri bu kez personeli için çalıştı

Koronavirüs salgını nedeniyle yolcu ağırlayamayan cruise gemileri, bu kez sadece personeli için çalıştı. Binlerce kişinin çalıştığı gemiler okyanusları aşarak çalışanlarını evlerine götürmeye başladı. ABD’li cruise şirketi Carnival da, ABD’den kalkan ve içinde 1600 personeli bulunan gemideki 36 Türk çalışanını Türkiye'ye getirmek için harekete geçti. 4 Mayıs’ta ABD’den yola çılan geminin 27 Mayıs’ta Türkiye’de olması bekleniyor.

 

Genel merkezi ABD’de bulunan dünyanın en büyük cruise firmaları arasında yer alan Carnival, çalışanları için büyük bir operasyona imza attı. Dünyayı etkisi altına koronavirüs nedeniyle uçuşlar durdurulunca, gemi çalışanları da çeşitli ülkelerde çalıştıkları cruise gemilerinde beklemek zorunda kaldı. Virüs nedeniyle yolcu alamayan cruise gemilerindeki çalışanlar da şirketler için maddi bir yük oluşturmaya başladı. Bir an önce evlerine gitmek isteyen çalışanlar için ise çözüm gemi yolculuğunda bulundu.

 

Uçaklar çalışmadığı için ülkelerine dönemeyen ve farklı ülkelerden olan gemi çalışanları, cruise gemileri ile ülkelerine götürülmeye başladı. Kimi Akdeniz’den Güney Amerika’ya giderken, bazıları Uzak Doğu’ya doğru yol almaya başladı. Miami’den kalkan bazı gemiler de Endonezya, Çin, Japonya ve Filipinlere giderken, bunlar içinde dikkat çeken ise içinde Türklerin de çalıştığı bir gemi oldu.

 

4 BİN KİŞİLİK GEMİ

 

ABD’li Carnival Cruise’un mart ayından bu yana ABD’de bulunan Carinaval Magic isimli gemisini yaklaşık 1600 çalışanı ile birlikte 4 Mayıs’ta yola çıkardı. Yaklaşık 4 bin kişilik lüks yolcu gemisi bu kez çalışanları için uzun bir yolculuğa çıktı. 1600 çalışanı olan gemide 36 Türk mürettebat bulunurken, gemi önceki akşam okyanusu aşarak Cebelitarık boğazından geçti. Geminin ilk durağı ise Hırvatistan’tan Dubrovnik olması bekleniyor. Sonraki durağı Yunanistan Atina olacak geminin ise 27 Mayıs’ta İstanbul’a gelmesi bekleniyor. Hürriyet olarak, 36 Türk çalışanı için Türkiye’ye gelen Carnival Magic’te bulunan bazı çalışanlara ulaştık. Onlarla yolculukta yaşananları konuştuk.

GEMİDE KARANTİNA ÖNLEMİ

 

Medyaya konuşma izinleri olmadığı için isimlerini kullanamadığımız çalışanlar, çok ilginç ayrıntıları Hürriyet ile paylaştı. 4 Mayıs’ta Florida’dan yola çıkan gemide bulunan bir Türk personel, Hürriyet’e şunları söyledi: “Uzun süredir pandemi nedeniyle gemide kalıyorduk. Sonrasında bizi evlerimize yani ülkelerimize bırakacaklarını söylediler. Yolculuğumuz 4 Mayıs’ta başladı. Ancak koronaya karşı çeşitli güvenlik önlemleri alınmıştı. Bu önlemler kategorilendirilmişti. İlk olarak ‘Level 4’ olarak adlandırılan güvenlik tedbiri ile başladık. Burada çalışanların odalarından çıkmasına izin verilmiyordu. Yemekler bile odaya getiriliyordu. Sonrasında hastalıkla ilgili problem çıkmayınca ‘Level 3’ kategorisine geçildi. Bu kategoride odalardan sınırlı çıkışlara izin veriliyordu. Yemekler restoranda yeniyor, güvertede 1 saat hava alınmasına izin veriliyordu. Ancak Cebelitarık’tan geçtikten sonra ‘Level 2’ kodlu güvenlik prosedürüne geçildi. Level 2’de çalışanların güverteye çıkmasına sosyal mesafeye uymak kaydıyla izin veriliyor. Gemide herhangi bir hastalık çıkmadığı için ‘Level 2’ şartlarına izin verildi.”

 

AYLIK KAZANÇLARI 10 BİN DOLAR

 

Bu kez başka bir personel ile konuşuyoruz. Gemide Macaristan, Bulgaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Yunanistan, Ukrayna gibi birçok ülkeden personel bulunduğunu söyleyen gemi çalışanı, gemideki Türk vatandaşlarının, barmen, müdür, garson, oda servisi, müzisyen, casino görevlisi gibi alanlarda hizmet verdiğini söyledi. çalışan, “Normal zamanlarda elimize geçen para bahşişlerle birlikte 5 ile 10 bin dolar arasında değişiyor. Ancak gemi çalışmadığı dönemlerde imzaladığımız kontrat gereği 1200 dolar maaş alıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Cengiz Tepebaş
Etiketler: Cruise, gemileri, bu, kez, personeli, için, çalıştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı