Haber Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 17:35
 
Cihan Ergenç: Amacımız Türk Denizciliğini ileriye taşımak
“Günümüz deniz taşımacılığında makine hasarları, çıkarılan dersler ve alınabilecek önlemler” seminerinde konuşan Türk Armatörler Birliği Başkan Yardımcısı Cihan Ergenç, deneyimlerin paylaşılmasının ve hatalardan ders çıkarılmasının Türk Denizciliğini üst düzeye taşıyacağını aktararak, “Daha çok kazanmış oluruz” dedi.
Deniz Ticareti Haberi
Cihan Ergenç: Amacımız Türk Denizciliğini ileriye taşımak

Denizcilik sektörünün öncü kuruluşları, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO), Türk Armatörler Birliği ve ClassNK, sektörün temel sorunlarını analiz etmek ve çözüme kavuşturmak amacıyla, “Günümüz deniz taşımacılığında makine hasarları, çıkarılan dersler ve alınabilecek önlemler” konulu seminer düzenledi. Sheraton Grand Ataşehir’de düzenlenen Seminere, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, ClassNK Türkiye Temsilcisi Hiroshi Shibako, NK Research Institute’den Koordinatör Naoko Sugawara, MAN Diesel SE Denmark Yöneticisi Peter Nerenst, denizcilik sektöründeki sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sektörün çeşitli alanlarındaki duayen isimler ile birlikte çok sayıda kişi katıldı.

 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan seminerin açılış konuşmalarını ClassNK Türkiye Temsilcisi Hiroshi Shibako ile Türk Armatörler Birliği Başkan Yardımcısı Cihan Ergenç yaptı.

 

 

Konuşmasına başlarken seminere gösterilen yoğun ilgiden dolayı teşekkür eden Cihan Ergenç, yapılan bu seminerin Türk denizcilik sektörünün yaşadığı sorunların çözümüne katkı sunmasının hedeflendiğini kaydetti. Sektörde, ülkede hatta dünyada yüzde 70 oranında benzer hatalar yapıldığına işaret eden Ergenç, “Hata bir kere yapılır. Aynı hatayı iki kere yapıyorsak bu artık hata değil. Demek ki biz dersimizi iyi çalışmamışız. Bir şeyleri yanlış yapıyoruz. Amacımız hatalardan ders çıkarmak olmalı. Katma değeri olan bu derslerden kendi şirketimiz ve eğitimimiz için bir bilgi düzeyi oluşturmak. Katma değeri olan eğitimler yapalım, bilgiler paylaşalım. Bazen bir kelime, bazen de bir virgül bile yeterli oluyor” dedi.

 

 

Ne kadar az hata, o kadar büyük kazanç

 

Deneyimlerin paylaşılması ve hatalardan ders çıkarılarak tekrarlanmaması durumunda Türk Denizcilik İşletmelerinin üst düzeye taşınacağını aktaran Ergenç, “Daha çok kazanmış oluruz. Biz ekip olarak Türk Armatörlerini ve Gemi İşletmecilerini daha ileriye taşımış oluruz. Bazen basit hatalardan dolayı 3-4 milyon dolarlık zararlara tanık oluyoruz. Dolayısıyla bu konu ciddiye alınması gereken, derinliğe irdelenmesi gereken bir konudur” diye konuştu.

 

 

Amaç, 10-20 tedbir ile ofisimize dönmek

 

Ergenç, şöyle devam etti: “Amaç yaptığımız hatalardan dersler çıkarıp, olaylar olmadan önce önleyici tedbirler almak. Teknik bilgilerden ziyade, buradan çıktığımızda 10-20 tedbir ile ofisimize dönebilmek.”

 

Ergenç, konuşmasının devamında Türk denizciliğinin gelişimine katkıda bulunmak için farklı farklı konularla, eğitim, seminer ve toplantılara devam edeceklerini dile getirdi.

 

 

Açılış konuşmasının ardından NK Research Institute’den Koordinatör Naoko Sugawara ile MAN Diesel SE Denmark Yöneticisi Peter Nerenst, yaptıkları sunumlarda dünya denizcilik sektöründe yaşanan hataları ve yaşadıkları deneyimleri aktardı.

 

Seminer, TAB Mükemmeliyet Merkezi İcra Kurulu Üyesi ve GEMİMO 2. Başkanı duayen denizci Yaşar Canca ile TAB Mükemmeliyet Merkezi İcra Kurulu Başkanı ve Arkas Denizcilik Başkan Yardımcısı İbrahim Kontaytekin’in “Hasar olay incelemeleri firma sunumları” ile devam etti.

 

Önemli başlıkların ele alındığı seminerde yapılan tüm sunumlar ile videosu semirene kaçıranlar için Türk Armatörler Birliği internet sayfasında yayınlanacak.

 

 

 

 

 

 

 

7DENİZ – ÖZEL

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Cihan, Ergenç:, Amacımız, Türk, Denizciliğini, ileriye, taşımak,
Yorumlar
Haber Yazılımı