Bodrum’un Gayıkları kitabının lansmanı yapıldı
Haber
16 Ekim 2020 - Cuma 15:13
 
Bodrum’un Gayıkları kitabının lansmanı yapıldı
Yazar Saner Gülsöken tarafından kaleme alınan ve Bodrum Deniz Müzesi bünyesinde faaliyet gösteren yayınevinin yayınlanan ilk kitabı olan Bodrum’un Gayıkları kitabının lansmanı yapıldı.
Güncel Haberi
Bodrum’un Gayıkları kitabının lansmanı yapıldı

Bodrum Deniz Müzesi’nin kurumsal bünyesinde kurulan yayınevinin ilk kitabı olan Bodrum’un Gayıkları okurla buluştu. Osmanlı Tersanesi’nde gerçekleşen, Saner Gülsöken’in yazdığı ve fotoğrafladığı kitabın tanıtım toplantısı ve sergisine Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, kitap sahibi Saner Gülsöken, Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, BOTAV Genel Sekreteri Serkan Ceylan, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi Müdürü Hüseyin Toprak, 22. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı Metin Ataç, Koleksiyoner ve işadamı Jeff Hakko, STS Bodrum Yelkenli Okul Gemisinin mimarı Yücel Köyağasıoğlu, Müze Yayınlarının Tasarım Danışmanlığını yapan Serdar Benli, Halikarnas Balıkçısı’nın torunu Sibel Kabaağaçlı da lansmana katılanlar arasındayıdı. The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, Girit ve Yunanistan Göçmenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Deniz aslanı, eski müze müdürü Yaşar Yıldız, sualtı arkeoloğu Aşkın Cambazoğlu, araştırmacı Timuçin Binder, yazar Canan Küçükeren, arşivci Ali Şengün, Aksona Mehmet; Mehmet Yavaş ve Şöhret Neco gibi yerel denizciler, ahşap tekne yapım ustaları, deniz tutkunları ve sanat severler katıldı.

 

Bodrum’da tekne yapımının gelişimi, yöreye özgü ahşap tekneleri, geleneksel üretim teknikleri, süngercilik, balıkçılık gibi birçok kültürel mirası barındıran Bodrum’un Gayıkları kitabın, lansman toplantısı ve açılan fotoğraf sergisi ile Bodrum halkına tanıtıldı.

 

Bodrum'un deniz kültürüne ışık tutan önemli bir eser

 

Kitabın tanıtım toplantısının açılış konuşmasını Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu yaptı. Bodrum Deniz Müzesi Yayınları'nın ilk ürünü olarak tarihe geçen “Bodrum'un Gayıkları” kitabının aynı zamanda müzenin kuruluş yıldönümünde yapılması itibariyle çok özel bir günde yapıldığını söyleyen Çakaloğlu, Dokuz yıl boyunca Bodrum’un denizcilik tarihine ışık tutan değerli müzemizin zamanla daha da gelişerek, nice yıllar boyunca belediyemizin ve Bodrum halkının destekleriyle hizmetlerini en iyi şekilde sürdüreceğine inanıyorum. Bodrum’da yaşayan yazar ve fotoğraf sanatçımız Sayın Saner Gülsöken tarafından kaleme alınan Bodrum'un Gayıkları  kitabını, Bodrum’un deniz kültürüne ve denizcilik tarihine ışık tutan önemli bir eser olarak görüyorum" dedi.

 

Müze Müdürü Cambazoğlu: Bugünün üç önemli özelliği var

 

2 yılda yapılan müze faaliyetleri içerisinde en çok üzerinde durduğu konunun yayıncılık olduğunu dile getiren Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ise "Bugünün üç önemli özelliği var. Birincisi, Türkiye’nin ilk ve tek özel denizcilik müzesi olan Bodrum Deniz Müzesi’nin kuruluşunun 9. yıl dönümü olması, ikincisi Bodrum Deniz Müzesi yayınlarının yayın dünyasına kazandırılmış olması ve üçüncüsü, yayınevimizden çıkan, Saner Gülsöken’in Bodrum’un Gayıkları kitabının lansmanı ve fotoğraf sergisinin ziyarete açılmasıdır. Neden böyle yoğun çalışma gerektiren bir yayıncılık faaliyetine girdiğimizi sorarsanız, denizci bir kent olan Bodrum’un denizcilik kültürü ve tarihi ile ilgili bu anlamda bir eksiklik gördüğümüz içindir diyebilirim. Tabii ki, kurmanın değil sürdürülebilir kılmanın öneminin bilincinde olarak bu faaliyete başladığımızı da buradan bildirmek isterim" diye konuştu. 

 

Fotoğraf çekerken yaşadığı rahatlığın konuşma yaparken mümkün olmadığını esprili bir dille söyleyen Bodrum’un Gayıkları kitabının yazarı ve fotoğraf sanatçısı Saner SanerGülsöken ise yaptığı kısa konuşmada, Bodrum tarihinin çok değerli olduğunu ve eli kalem tutan gözü görenlerin bu değerlere sahip çıkması gerektiğini belirtti. Bodrum’a gelen insanlara Bodrum’un sadece turistik bir yer olmadığını göstermek için bu tür projelerin devam etmesini ve desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Konuşmaların ardından projede emeği geçenlere teşekkür çiçekleri takdim edildi. Ayrıca fotoğraf sanatçısı Saner Gülsöken, Bodrum’un Gayıkları adlı kitabını sanatseverlere imzalı olarak takdim etti.

 

Bodrumun Gayıkları’na seçkin kitapevleri, e-ticaret siteleri ve müze mağazasından ulaşmak mümkün olacağı gibi fotoğraf sergisi de 25 Ekim’e kadar gezilebilecek.

 

Saner Gülsöken Kimdir? 

 

1965 Ankara doğumlu endüstri mühendisi, fotoğrafçı, araştırmacı, denizci ve yazar. Yirmi yılı aşkın süredir Bodrum’da yaşıyor. Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği kurucu üyesi. Bodrum İskele Meydanı dergisi yayın kurulu ve Denizi Pişirdik sanat grubu üyesi.

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Bodrum’un, Gayıkları, kitabının, lansmanı, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı