Bizim işçimiz, bizim ülkemiz, bizim sektörümüz kazansın
tmh
düzkoç

anka
Haber
21 Temmuz 2022 - Perşembe 11:04
 
Bizim işçimiz, bizim ülkemiz, bizim sektörümüz kazansın
Tuzla’da küçük bir dükkanda satış elemanı olarak genç yaşta çalışma hayatına başlayan GNG Valve Kurucusu Necmettin Gezginci, dile kolay 32 yıllık tecrübeye sahip biri.
Röportaj Haberi
Bizim işçimiz, bizim ülkemiz, bizim sektörümüz kazansın

karcı
mce

Tuzla’da küçük bir dükkanda satış elemanı olarak genç yaşta çalışma hayatına başlayan GNG Valve Kurucusu Necmettin Gezginci, dile kolay 32 yıllık tecrübeye sahip biri. “Japon Normunun yerli olarak Türkiye'de A'dan Z'ye bütün çeşidini üreten ilk ve tek firmayız. Şu an Tuzla piyasasında birçok ithalatçı var ama bunların hepsi Çin'den geliyor. Yıllarca edindiğim bilgi ve deneyim neticesinde GNG Valve bünyesinde Japon Normu vanalarını Türkiye’de üretiyor ve alıcılarının yüzde 99.9’u yabancı olan bir pazara sunuyoruz” diyen Gezginci, üstüne basa basa “Bizim işçimiz, bizim ülkemiz, bizim sektörümüz” kazansın diyor.

 

6 yıl özel bir şirkette çalışan ve sonrasında  3 ortak birlikte kurduğu şirketi 26 yıl yöneten  Necmettin gezginci çıkan anlaşmazlık sonucu ayrılarak 2 oğlu ile birlikte bir aile şirketi olan GNG Valve’i kurarak yeni bir başlangıç yaptı. Gezgincinin hedefi bir dünya markası olmak. 32 yıllık iş tecrübesinin yanında sporla da yakından ilgilenen Gezginci, aynı zamanda amatör olarak müzikle de ilgileniyor.

 

İş hayatına 1989’da boru, vana flanş vs. satan bir dükkanda satış elemanı olarak başlayan GNG Valve Kurucusu Necmettin Gezginci, 32 yıllık sektör tecrübesiyle Tuzla’da kurduğu üretim ve satış tesisleriyle dünyaya açılıyor. Dünyada organize edilen pek çok fuara katılarak kendi deyimiyle Avrupa’da gitmediği ülke kalmayan Gezginci, “Yurt dışı ziyaretlerini çok fazla yaptım. Rusya’ya çevre ülkelere gittim ve Avrupa'da gitmediğim hiçbir ülke kalmadı. Oradaki bütün satışçıları, imalatçıları, fabrikaları ziyaret ettim. Onların benim mesleğimi, yani vana işini, nasıl yaptıklarını, ofislerini, depolarını inceledim. Üretim yapıyorlarsa üretimlerini görmeye çalıştım. Yeniden keşfetmeye çabalamak yerine, sektörün en tepesindeki firmaların bu işi nasıl yaptıklarını öğrenerek ilerlemeyi hedefledim. Tüm öğrendiklerimle de Türkiye’de modelleme yaptım. Eskiden ortağı oldum firmada genel müdürlük görevini 26 yıl yürüttüm. Bütün yatırım kararlarını, neyi üretip neyi üretmeyeceğimize, neyi satıp neyi satmayacağımıza karar verdim. Yaklaşık dört ay önce ortaklar arasında anlaşmazlıklar yaşandı ve ayrıldım. Sektörde edindiğim 32 yıllık tecrübeyi şimdi GNG Valve firmasında kullanıyorum” şeklinde konuştu.

Vana üretimiyle başladık

 

Yeni kurduğu firmasında çok hızlı bir şekilde vana imalatına başladığını söyleyen Gezginci, “Sektörde çok tanınan, bilinen, tecrübeli insanları GNG Valve bünyesinde topladım. İşinde uzman 11 satış mühendisi ile çalışıyorum. Çok iyi bir kadro ile Tuzla'daki showroomumuzu yaptık, bitirdik. 24 Haziran'da da burada açılış törenimiz olacak. Tuzla istim sana sitesinde imalathanemizi kurduk  şimdilik 1000 metre kare imalathane, montaj, test bu ürünlerin hepsi mevcut. Tahmini süremiz Ağustos ayına kadar bitireceğiz. 6 Eylül'de de SMM Hamburg Fuarı’na katılacağız. Fuarda 36 metrekarelik stant aldık. O tarihe kadar bizim Türkiye’de yapmış olduğumuz imalatların da birçoğu artık raflarda yerini bulmuş olacak. Şu anki organizasyonumuzun hepsi tamam” ifadelerini kullandı.

 

Serbest bölgede firma kuracağız

 

Yeni hedefleri arasında serbest bölgede bir yer kurmak olduğunu kaydeden Gezginci, “Bir depo kuracağız. Belki içinde ufak bir imalat alanı da olabilir. Bunu da serbest bölgede yapacağız çünkü serbest bölgede yurt dışından aldığımız malzemelerde KDV ödemiyoruz. Bir arkadaşımız sadece serbest bölge organizasyonunu sağlayacak. İkinci bir adım olarak da Hollanda Rotterdam’da kendi yerimiz olan bir şube kurmak istiyoruz. Yaklaşık 26 yıldır Hollanda'da 10’dan fazla satıcı ile çalışıyorum. Biz satıcılara toptan malzeme satıyoruz. Hollanda'daki satıcılar da bizim malzememizin üzerine karlarını koyarak Hollanda pazarında satış yapıyorlar. Şimdi malum Türkiye'de çok yabancı firma var. Avrupa’nın birçok ülkesi gibi Hollandalı firmalar Türkiye'den bir eleman işe alıp Tuzla ve Yalova’da adım adım tersaneleri gezdiriyorlar. Onlar böyle bir yol izliyorlar. Biz de tam tersi karşı hamle olarak onların memleketinde aynı hamleyi yapmak istiyoruz. Yani bir Türk firması olarak, bir ya da iki elemanı, bir deposu, bir ofisi, bir arabasıyla Hollanda'daki tersaneleri, hatta Avrupa’nın birçok noktasındaki fabrikaları ziyaret ettirerek kendi mallarımızı pazarlamak, direkt satmak istiyoruz. Üçüncü adım olarak da geçtiğimiz hafta Rusya OSK Grubu buradaydı. Kendileriyle bire bir görüşme sağladık. Rusya'da bir Rus markası yaratmamızı ve orada birlikte ortak bir fabrika kurmamızı istiyorlar. Buna talip Rus amatörler var. Önümüzdeki haftalar içerisinde Saint Petersburg şehrine gidip bire bir görüşmeler yapıp bu konuyu masaya yatıracağız” açıklamasında bulundu.

Japon Normu’nu Türkiye’de ilk yapan firmayız

 

Gezginci, “Yeni ürün çalışmalarımız devam ediyor. Japon normu üretimi ile başladım. Japon Normunun yerli olarak Türkiye'de A'dan Z'ye bütün çeşidini üreten ilk ve tek firmayız. Şu an Tuzla piyasasında birçok ithalatçı var ama bunların hepsi Çin'den geliyor. Yıllarca edindiğim bilgi ve deneyim neticesinde GNG Valve bünyesinde Japon Normu vanalarını Türkiye’de üretiyor ve alıcılarının yüzde 99.9’u yabancı olan bir pazara sunuyoruz” dedi.

 

Sektörün desteğinden memnunum

 

Sektörde uzun yıllar iyi ilişkiler içerisinde olduğu birçok müşterisiyle yeni firmasında da çalışmaya devam ettiğini söyleyen Gezginci, “Biz biraz duygusal bir milletiz. Bir de tabii yılların vermiş olduğu birikim var. Arkadaşlık ve güven söz konusu. Tabii ki ortağı olduğum eski firmayı burada hiçbir zaman kötülemiyorum ama kendi çevremi, arkadaşlıklarımı ve ilişkilerimi de kullanmak istiyorum. Şu ana kadar gelen tepkiler ve destek çok çok iyi durumda. Hem yurt dışı hem de yurt içi gelen desteklerden çok memnunum. Her iki alandan da çok büyük destekler alıyorum” ifadelerini kullandı.

 

2022’de 50 milyonluk ciro hedefliyoruz

 

Önümüzdeki dönemler için planlarını da aktaran Gezginci, “Bununla ilgili bu sene için personel alımı yapıyoruz. Büyük firmalarda çalışan çok eski personelleri işte aldık. Haziran’da, Temmuz’da, Ağustos’ta sırayla ekibimize katılacaklar. Burada işe alma konusunda 2-3 aylık zaman kaybımız var ama hedefimiz sene sonuna kadar 50 milyonluk TL’lik ciro yapmak. 2023 için ise 15 milyon dolarlık bir ciro hedefimiz var. Bununla ilgili de bir fizibilite çalışması yaptık: Yurt içinde yurtdışında hangi bölgelere satış yapacağız. Önceki deneyimlerimize dayanarak hangi ürünleri üreteceğiz, hangilerini üretmeyeceğimizin kararını aldık. Biraz daha katma değeri yüksek ürünleri tercih etmeye çalışıyoruz. Firmamızı Ocak 2022’de kurduk. Hedefimiz bir dünya markası yaratmak. Bir yıl içerisinde dört tane uluslararası fuara katılım sağlayacağız” şeklinde konuştu.

 

Sektördeki fırsatı 6 ay önceden gördük

 

Bu sektörde bir fırsat gördüğünü belirten Gezginci, ”Geçtiğimiz sene Ekim ve Kasım aylarında Hollanda ve Rusya’da yapılan iki fuara katıldım. Buradan aldığım bilgilere dayanarak, Rusya'nın savaş krizi zaten vardı o zaman gündemdeydi ama Hollanda'da Çin’den mal alamadıklarından, fiyatların yüksekliğinden, kalitenin bozulmasından ve lojistiğin pahalılığından şikayetçilerdi. Hollandalılar Türkiye’den mal almak istiyorlardı ama onlara istedikleri malları kimin üreteceğini bilmiyorlardı. Bu bilgiyi daha önceden edinmiştik, Rusya’da savaşın çıkmasıyla birlikte de Türkiye pazarının öne geçeceğini tahmin ettiğimiz için bütün hamlelerimizi bunun üzerinden yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Belki de hedeflerimizin üstüne çıkacağız. Şu an bende tam kestiremiyorum” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’de üretiyoruz

 

Ürün gamından da söz eden Gezginci, “Üretime ilk başta Japon Norm yani Japon Industry Standart dediğimiz Jis Normu üretimi ile başladık. Çünkü bu Türkiye'de çok büyük bir eksikti. Türkiye'de üreten yok. Tamamen Çin'den ve Güney Kore’den ithal ediliyor. Bizim işçimiz, bizim ülkemiz, bizim sektörümüz kazansın diyerek buradan başladık. Bu üretimimiz de muhtemelen 2022 yılının son aylarında tamamıyla bitmiş olacak. Bu yıl Japon normunu bitireceğiz. Sene sonundan itibaren de eski firmamdaki gibi DIN normu vana üretimine başlayacağız. Türkiye'de yeni inşa gemilerde satılan kelebek vanalar, glob vanalar, metal körüklü vanalar gibi… Hatta onu bitirdikten sonra da askeri gemilerin bronz üretimlerini yapmak istiyoruz. Şu anda ağırlıklı gemi, sanayi ve endüstri için vana üretmek istiyoruz” ifadesinde bulundu.

 

Spor ve müzik

 

Spor ve müzikle de yakından ilgilendiğini belirten Gezginci, “Ben çocukluğumdan beri müzisyenim. Piyano çalıyorum. Aslında uzun yıllar sahne hayatım da oldu. Şimdi piyanonun yanında biraz da gitar, biraz keman ve ritim aletleri çalıyorum. Birçok müzik aletinden az çok anlarım. Hobi olarak ara sıra arkadaşlarımızla müzikle uğraşıyoruz. Ancak sporun hayatımda gerçek bir yeri var. Tuzlada kendime ait bir spor salonum var. Birçok sektör temsilcisi sağ olsunlar biliyorlar zaten. Ben yaklaşık 20 yıldır kick boks yapıyorum. Bunun yanında crossfit spor dalında haftanın 6 günü arkadaşlarımla spor yapıyorum. Aktif bir sporcuyum aslında 55 yaşındayım ama hala yapabiliyorum” dedi.

KAYNAK: 7DENİZ DERGİSİ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Cengiz Tepebaş
Etiketler: Bizim, işçimiz,, bizim, ülkemiz,, bizim, sektörümüz, kazansın,
anka yorumlar
Yorumlar
Haber Yazılımı