Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 10:40
 
Başkan Kıran: Firmalar yasal bir altyapıya kavuştu
İMEAK DTO Eylül ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Başkan Tamer Kıran, “Kılavuzluk ve Römorkörcülük Yönetmeliği” ile ilgili olarak firmaların yasal altyapıya kavuştuğunu söyledi.
Sektörden Haberi
Başkan Kıran: Firmalar yasal bir altyapıya kavuştu

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır’ın başkanlığında gerçekleştirdi. İMEAK DTO Meclis Salonu’nda yapılan toplantıya İstanbul Valisi Ali Yerlikaya katıldı.

 

Toplantıda konuşan İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, son günlerin en çok tartışılan konularının başında gelen “Kılavuzluk ve Römorkörcülük Yönetmeliği” ile “Türk Boğazları Deniz Trafiği Yönetmeliği” ile değerlendirmelerde bulundu. Kıran, kılavuzluk ve römorkörcülük hizmeti veren firmaların yasal bir altyapıya kavuştuğunu söyledi.  

 

‘Ülkemizin uzun vadede önü açık’

 

Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin iktisadi faaliyetlere pozitif etki edeceğini belirten Kıran, “Bu anlamda faiz cephesinde bir rahatlama oluşmasını temenni ediyoruz. Önümüzdeki dönemde büyüme rakamlarında pozitif anlamda toparlanma olabileceğini söyleyebiliriz. Her şeye rağmen Türkiye; bölgesinde güçlü bir Ülkedir. Türkiye’nin konumu; Akdeniz, Kafkaslar, Ortadoğu, Avrupa, Asya pazarlarına doğrudan erişim imkânı sağlamaktadır. Birçok küresel yatırımcı yeni pazarlara girmek için bizlerle iletişim halindedir. Kısacası ülkemizin demografik fırsat penceresi devam ediyor. Çok büyük avantajlara sahip ülkemizin uzun vadede önünün açık olduğuna canı gönülden inanıyorum” dedi.

 

'Yurtdışından gelen gemi adamları mağdur oluyor, çalışma yapmalıyız'

 

Kıran, “Yeni açılan İstanbul Havalimanına yurtdışından gelen gemi adamlarının yabancı bayraklı gemilere katılımında hudut kapısında yer alan Pasaport Polisi tarafından 5 günlük kısa süreli vize verilme işlemi aşamasında harç yatırma ve yurda giriş işlemlerini yürüten Gemi Acentelerimize, Hava Limanı Mülkü Amirliğince sınırlama getirilmesi nedeniyle mağdur olmuşlardır. Odamızca İstanbul Havalimanı Mülkü Amiri Ahmet Önal ile yaptığımız görüşmeler neticesinde soruna geçici bir çözüm sağlanmıştır. Buna göre odamız üyesi Gemi Acentelerine, İstanbul Havalimanı Giriş Kartı Yönergesince, Havalimanın hudut kapısı Pasaport Polisinin bulunduğu alana giriş sağlayan giriş kartlarının verilmesi kararlaştırılmıştır. Konunun çözümüne yakın anlayış gösteren İstanbul Havalimanı Mülki İdari Amiri Sayın Ahmet Önal’a teşekkürlerimizi sunuyorum. Sizlerden talebimiz uygulamanın bir an önce hayata geçmesi ve giriş kartlarının dağıtılmasıdır” diye konuştu.

 

 

‘Deniz araçlarının barınması ve bağlanmasında büyük sorunlar var’

 

İstanbul’daki deniz araçlarının barınması konusunu da değinen Kıran, şöyle devam etti: “İstanbul İl Sınırları dâhilinde üyelerimize ait yolcu motoru, yolcu gemisi, acente botu, denizaltı hizmet araçları, akaryakıt başları, deniz turizm araçları, balıkçı gemileri olmak üzere toplam deniz aracı sayısı toplam 3179’dur. İstanbul kıyı alanı uzunluğu 657 kilometre olmasına rağmen bu deniz araçlarının barınması ve bağlanmasında büyük sorunlar vardır. Anayasamız gereği kıyılarımızın devletin yükümlülüğü altında olması nedeniyle kıyılarla ilgili kullanma izni yetkisi; mevzuat gereğince Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ndedir. Bizim yetkimiz olmadığı için Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Oda Üyelerimize; ecri misil uygulamaktadır. Üyelerimiz 2 kez mağduriyet yaşamaktadır. Hem İBB’ye kira hem de Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ecri misil ödemek durumundadır. Kıyı Tesisi İşletme İzninin; Ulaştırma Bakanlığından alınma süreci çok uzun bir süreçtir. Bu süreç kapsamında odamız, Yenikapı Limanı ile ilgili Milli Emlak Genel Müdürlüğüne, üyelerimize ait deniz araçlarının kullandırılması için ön tahsis için müracaat etmiştir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından; Kıyı Tesisi İşletme İzni alınıncaya kadar üyelerimize ait araçların bağlanma ve barınma yerlerindeki güvenliğinin sağlanması, her türlü yasadışı olaylardan, terör saldırılarından korunması ve her türlü kayıt dışılığın kontrolü konusu emniyet ve asayiş açısından ele alınarak Liman Güvenlik Komisyonu’nda değerlendirilerek odamızca daha önceden belirlenen yerlerden deniz turizm araçları için Beykoz  Kireçburnu Bölgesi, akaryakıt ve subaşları ve gemi acente botları için Yenikapı, her türlü deniz aracının bağlanması için hâlen boş olan Haydarpaşa Limanı uygun görülmüştür. Kartal Balıkçı Barınağı bugüne kadar faaliyete geçirilememiştir. Odamızca kayıt dışılığın önlenmesine yönelik olarak Kartal Balıkçı Barınağının faaliyete geçirilmesi için yer tahsisi talep ediyoruz.”

 

‘Zeyport Limanı’nda saymanlara ihtiyaç var’

 

Kıran, Zeyport Limanı’nda sayman bulunmamasına ilişkin olarak ise, “Zeytinburnu Limanı’nda, Zeyport Limanı’nda dış hatlarda sefer yapan gemi adamlarının yurtdışı vize harçlarının mesai saatleri içinde ödemelerinin saymanlara yatırılması gerekirken burada sayman bulunmaması nedeniyle İstanbul Havalimanına gitmek zorunda kalıyorlar. Bu durum hem zaman kaybına hem de maliyet artışına neden olmaktadır. Defterdarlıkça bir Saymanın atanması veya Zeyport’ta çalışan Gümrük Memurlarına; Bakanlıklararası yapılan protokol gereğince Gümrük Memurlarının mesai dahilinde kullandıkları yetkinin mesai saatleri dışında da verilmesi için gerekli görevlendirmelerin Valiliğimizce yapılması için gereğinize arz ediyorum. Düzenli ve düzensiz göçmenlerle ilgili bilgiyi Ağustos ayı içindeki Meclis Toplantısında paylaşmıştım. Su ürünleri av sezonu, 1 Eylül itibariyle başladı. Yeni sezonun tüm balıkçılarımız için hayırlı geçmesini temenni ediyorum. Balıkçı üyelerimiz, balığın çok ucuz olduğunu söylüyor; ama biz o görüşte değiliz” ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür

 

Kıran, şu ifadeleri kullandı: “Devletimizi her zaman yanımızda görmenin bahtiyarlığı içerisindeyiz. Sektörümüze desteklerini sunan Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına teşekkürlerimi sunuyorum. Kılavuzluk ve Römorkörcülük Yönetmeliği kısa bir süre önce yürürlüğe girdi. Uzun yıllar sonra yayınlanan bu yönetmelikle bu hizmeti veren firmalar yasal bir altyapıya kavuştu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı adına Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından yapılacağı karar altına alındı. Bu kararın devredilemeyeceği de aynı Yönetmelikte yer aldı. Kısa bir süre önce yayınlanan Türk Boğazları Deniz Trafiği Yönetmeliği ile de bu hizmetlerin emniyet tarafından taviz verilmeden yürütülmesi için çalışmalar yapıldı. Piri Reis Üniversitesine bu senede öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Rektörümüze teşekkürü bir borç biliyorum. 4600’a ulaşan öğrenci sayımızla 24 Eylül Salı günü saat 10.30’de yeni akademik döneme, Üniversite kampüsünde yapacağımız törenle başlayacağız. Meclis Üyelerimizi aramızda görmekten mutluluk duyacağız.”

 

7DENİZ – ÖZEL

 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Başkan, Kıran:, Firmalar, yasal, bir, altyapıya, kavuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı