Haber Detayı
24 Eylül 2018 - Pazartesi 12:26
 
Balık bereketi tezgahlara yansıdı
Ucuz, lezzetli ve sağlıklı olduğu için sıklıkla tercih edilen balık, av sezonunun açılmasıyla birlikte sofralardaki yerini aldı.
Balıkçılık Haberi
Balık bereketi tezgahlara yansıdı

Av yasağının 1 Eylül’de kalkmasının ardından tezgahlar balıkla doldu. İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki Havra Sokağı, ucuz ve taze balık tüketmek isteyenlerin değişmeyen adresi. İzmirliler tezgahlarda bol bulunan sardalya, hamsi ve palamut balığını tercih ederken, satıcılar havaların soğumasıyla birlikte gelmesini bekledikleri Karadeniz balığını satmak için gün sayıyor. 1 Eylül’de av sezonu başlamadan önce 15- 20 lira olan sardalyanın kilosunun 7 liraya kadar düştüğünü belirten balıkçı esnafı Serkan Üstger, palamudun fiyatının büyüklüğüne göre değiştiğini anlattı. 300- 400 gramlık palamudun tanesinin 10 lira, 600- 700 gramlık palamudun tanesinin 15 lira daha büyük olanların ise 20 liradan satıldığını söyleyen Üstger, hamsinin fiyatının 10 lira olduğunu ifade etti. Yılın belli bölümünde çıkan palamudun buzluklarda muhafaza edilebildiğini de anlatan Üstger, şöyle dedi:

"Karadeniz’den İzmir’e havaların soğumasıyla birlikte daha çok balık gelecek. İzmirliler kısa süre içinde Karadeniz hamsisine kavuşacak. Büyük balıklardan çupra ve levrek, Avrupa’ya ihraç edildiğinden fiyatları daha yüksek. İzmirliler denizin içinde yaşamalarına karşın balığa yeterince ilgi göstermiyor. Egeliler ne yazık ki balık yemeyi bilmiyor. Kısa bir süre sonra Karadeniz’den palamut, lüfer, çinekop ve hamsi gelecek. Karadeniz’de tuzluluk oranı daha fazla. Oradan gelen balıklar daha yağlı ve lezzetli oluyor. Balıktan anlayanlar onu istiyor. Haftada en az 3 gün balık yenebilir. Et çok pahalı, balık onun yanında bedava."

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Balık, bereketi, tezgahlara, yansıdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı