Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 11:17
 
Bakan Dönmez: Sondaj faaliyetlerine saygı duyulmalı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Kıbrıs’taki rezervler iki tarafa aittir ve hakça bir paylaşım gerçekleştirilmelidir. Kıta sahanlığımız içerisinde gerçekleştirdiğimiz sismik arama ve sondaj faaliyetlerine saygı duyulmasını bölge içi ve dışı tüm taraflardan beklemekteyiz” dedi.
Güncel Haberi
Bakan Dönmez: Sondaj faaliyetlerine saygı duyulmalı

Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Ankara Şubesi iftar programına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bakanlık olarak ülkenin ve KKTC’nin Türkiye Petrolleri’ne devrettiği ruhsat sahalarında ülkenin hakları ve menfaatleri doğrultusunda faaliyetlerine devam ettiklerini belirterek, uzun bir süredir gündemde de yer alan Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama çalışmalarının bazı ülkelere rahatsızlık verdiğini kaydetti.

 

Kıbrıs’taki rezervler iki tarafa aittir

 

KKTC’nin hak ve çıkarlarını korumak için atılması gereken bütün adımları uluslararası hukuk çerçevesinde atmaya devam ettiklerini belirten Dönmez, “Türkiye’nin kendi ruhsat sahasında gerçekleştirdiği sondaj faaliyetlerine ilişkin olarak yapılan açıklamaları kabul etmemiz asla mümkün değildir. Bu konu, özellikle dış basında çarpıtılarak verilmekte ve Türkiye’nin buradaki haklı tavrına gölge düşüren yayınlar yapılmaktadır. Fatih ve Barbaros Hayreddin Paşa gemilerimiz tarafından arama ve sondaj faaliyetlerimiz uluslararası hukuk çerçevesinde meşru haklarımıza dayanmaktadır ve bu çerçevede faaliyetlerine devam etmektedir. Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin de ifade ettiği üzere Kıbrıs’taki rezervler iki tarafa aittir ve hakça bir paylaşım gerçekleştirilmelidir. Kıta sahanlığımız içerisinde gerçekleştirdiğimiz sismik arama ve sondaj faaliyetlerine saygı duyulmasını bölge içi ve dışı tüm taraflardan beklemekteyiz” ifadelerini kaydetti.

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Bakan, Dönmez:, Sondaj, faaliyetlerine, saygı, duyulmalı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı