Haber Detayı
08 Haziran 2019 - Cumartesi 10:11
 
BAE: Suud gemilerine saldırının arkasında bir devlet var
BAE, Mayıs ayında saldırıya uğrayan ABD rotalı Suud bandıralı tankerlere ilişkin raporuna hazırlayarak BM'ye sundu. BAE, raporunda saldırıların arkasında bir devletin olduğunu iddia etti.
Dünyadan Haberi
BAE: Suud gemilerine saldırının arkasında bir devlet var

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mayıs ayında saldırıya uğrayan 2'si Suud bandıralı 4 petrol tankeriyle ilgili hazırladığı raporu Birleşmiş Milletler'e (BM) sundu.

 

BAE raporunda petrol tankerlerine düzenlenen saldırının ardında bir devletin olduğunu iddi etti.

 

12 Mayıs’ta 2’si Suudi Arabistan, biri BAE ve biri de Norveç’e ait dört tankerde patlamalar meydana gelmiş, olayda ölen ya da yaralanan olmamıştı.

 

'Gelişmiş deniz seyir bilgisi gerekiyor'

 

BAE, BM Güvenlik Konseyi’ne BAE açıklarında saldırıya uğrayan tankerlere yönelik soruşturmanın raporlarını sundu. BAE, raporda saldırının ardında bir devletin olduğunu ileri sürdü. Saldırının “komplike ve koordineli bir saldırı” olduğu aktarılan raporda, kim tarafından düzenlendiğine dair ise bilgi verilmedi. Raporda, “Saldırı, AE karasularına sızabilmeleri için gelişmiş deniz seyir bilgisi gerektiriyor” denildi.

 

ABD, İran'ı işaret etmişti

 

Patlamaların ‘sabotaj saldırısı’ olduğu ifade edilmişti. ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik danışmanı John Bolton, saldırının ardında İran olduğunu öne sürerken, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise, Bolton'un suçlamalarını 'saçmalık' olarak nitelendirmişti.

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: BAE:, Suud, gemilerine, saldırının, arkasında, bir, devlet, var, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı