Haber Detayı
13 Mayıs 2019 - Pazartesi 11:04
 
BIMCO’nun ilk Türk kadın başkanı Şadan Kaptanoğlu
Türk denizcilik sektörünün önemli aktörlerinden Şadan Kaptanoğlu, BIMCO’nun Atina’da gerçekleştireceği genel kurulda başkanlık görevini devralacak.
Sektörden Haberi
BIMCO’nun ilk Türk kadın başkanı Şadan Kaptanoğlu

Türk denizcilik sektörünün önemli isimlerinden Şadan Kaptanoğlu, yarın Atina’da gerçekleşecek genel kurulda, Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi’nin (BIMCO) başkanlığı görevini devralacak.  

 

Kaptanoğlu, uluslararası denizciliğin en etkili ve büyük şirketlerinin 3’te 2’sini temsil eden ve 114 yıldır dünya armatörlerine öncülük eden BIMCO’da ilk kez bir kadın ve ilk Türk başkan olarak görev yapacak.

 

Kaptanoğlu, 2011’de BIMCO Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyeliğine seçildi. 2013’te de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu. Başkanlarını 2 yıl önceden seçen BİMCO Konseyi , Kaptanoğlu’nu, 2017’deki genel kurulda “Gelecek dönem Başkanı” olarak seçmişti.

 

Kaptanoğlu: Yapacak çok işimiz, taşıyacak çok yükümüz var

 

14 Mayıs 2019 tarihinden itibaren BİMCO’da görevi Yunanlı armatör Anastasios Papagiannopoulos’tan devralarak başkanlık koltuğuna oturacak Şadan Kaptanoğlu, “Dünya denizciliğinin en üst kuruluşunun Başkanlık görevini devralacağım için kendimi çok şanslı görüyorum. Bayrağı Türk ve dünya denizcilerine hizmet için onurla taşıyacağım. Yapacak çok işimiz, dünya denizlerinde Türk gemileriyle taşıyacak çok yükümüz var. Türk ticaret filomuzla, genç gemilerimizle, donanımlı limanlarımızla, milli harikalar yaratan tersanelerimizle, balıkçısı, tedarikçisi, kaynakçısı, hukukçusu, üniversitelerimizin değerli hocalarıyla sektörümüze katkı veren herkesi gururla temsil edeceğim” dedi.

 

2011’de yönetime girdi

 

2011’de BIMCO’da yönetim kurulu ve i̇cra kurulu üyeliğine seçilen, 2013’te ise i̇cra kurulu başkan yardımcılığı görevine getirilen Şadan Kaptanoğlu, Türkiye’de de önde gelen denizcilik kuruluşlarının yönetiminde bulunuyor. İMEAK DTO Başkan Yardımcısı, TURMEPA Başkanlığı ve ve Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi olan Kaptanoğlu, Lloyd’s Register ve Rina’nın Türkiye komitelerinin de başkanlığını yürütüyor.

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: BIMCO’nun, ilk, Türk, kadın, başkanı, Şadan, Kaptanoğlu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı