Haber Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 15:04
 
Ayağımıza kadar gelen fırsatı tepmeyelim!
BIMCO eski başkanı Yunanlı Anastassios Papagianopoulus, başkanlık nişanını Şadan Kaptanoğlu’na takarken harika bir söz söyledi. Dedi ki “Deniz, insanları, kültürleri, cinsiyetleri ve ulusları bir araya getirir”
Deniz Ticareti Haberi
Ayağımıza kadar gelen fırsatı tepmeyelim!

Öncelikle Şadan Kaptanoğlu’nu, dünya denizciliğinin çatı kuruluşu olan, görkemli tarihi ve uluslararası arenadaki konumuyla herkesin saygısını kazanan BIMCO’nun (Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi) ilk kadın ve ilk Türk Başkanı olmasından dolayı tebrik ediyorum! Ülkemiz ve Türk denizciliği adına muazzam bir başarıya imza attı Şadan Hanım. Hiç şüphe yok ki eşsiz fırsatlar tabiri caizse ayağımıza geldi… Tabii biz bu ayağımıza kadar gelen fırsatları tepmezsek! Neden tepmezsek dedim çünkü bu konuda biraz muallaktayım. 

 

Şimdi biraz sesli düşüneceğim. Tarihte bir ilk gerçekleşiyor. Hem bu sadece bizim tarihimizle de sınırlı kalmıyor… 114 yaşındaki konseyin başına ilk defa bir kadın başkan oluyor. Ve bunu başaran da bir Türk kadını! 123 ülkenin önde gelen armatörünün, brokerinin ve acentesinin üye olduğu BIMCO’ya kaptan oluyor. Peki, bu başarıyı geçtim uluslararası arenayı, ülkemizde kaç kişi biliyor? Soruyu hemen çeviriyorum ve diyorum ki “Sizce, bu başarıyı, başarının sahibi olan biz denizciler 80 milyonluk Türkiye’yle ne kadar paylaşabildik” Denizcilik sektörünü kenarda tutuyorum ama inanıyorum ki bizim sektörümüzde bile bilmeyen vardır. Bir iki televizyon kanalı yayınladı yayınlamasına, sektörel basında duyurdu. Ama hepsi bu! Tabiri caizse kendimiz çaldık, kendimiz oynadık. 

 

Açıkçası, böylesi bir başarıya yakışır bir PR yapıldığını düşünmüyorum. Elimize geçen bu fırsatın ya pek farkında değiliz ya da umursamıyoruz. Türk denizcilerinin gücünü, bizimle aynı topraklarda yaşayan, aynı dili konuşan insanlarla bile layıkıyla paylaşamıyorken geçtim uluslararası arenayı…

Dilerim bu konudaki eksiklerimizi tez zamanda giderir, elimize geçen fırsatları layıkıyla değerlendirebiliriz. 

 

Bu ay enine boyuna incelediğimiz konulardan biri “Deniz ve kadın”. Türk denizcilik sektöründeki cinsiyetçiliği hem denizci kadınlarımız bireysel olarak hem de birlik oldukları dernekler vasıtasıyla gündemden düşürmemeye çalışıyorlar. Biz de onların haklı davalarına ses olmak istedik ve onların görüşlerini taşıdık 7Deniz’in satırlarına. Dileriz, deniz için kadın veya erkek olmanın hiçbir anlam içermediği gerçeğini benimseriz.

Türk denizciliği için canla başla çalışmak isteyen genç kadınlarımıza sırf kadın oldukları için 1-0 yenik oldukları hissini yaşamayacakları günlere bir an önce geliriz ve denizcilik sektörümüzün STK’larında yönetim kadrolarında daha güçlü bir ses olacağının umuduyla deyip denizcilik sektörünün gelişmesinde emeği geçenler ile tüm denizcilerimizin Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum… 

İbrahim Kocamış
7deniz 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ayağımıza, kadar, gelen, fırsatı, tepmeyelim!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı