Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 13:19
 
Atina – Çeşme feribot seferlerine yeşil ışık
Yunanistan ile Türkiye arasında febibot seferleri düzenlenecek. Atina – Çeşme arasında yapılacak feribot seferleri düzenlemesi Haziran ayında başlayacak.
Güncel Haberi
Atina – Çeşme feribot seferlerine yeşil ışık

Yunanistan ile Türkiye arasında atılan siyasi adımların ardından İstanbul merkezli bir Türk firması, iki ülke arasında feribot seferlerinin düzenlenmesi için gerekli girişimleri yapıp hazırlıklarını tamamladı. Haziran ayından itibaren hem Türkiye hem de Yunanistan için başlayacak olan arabalı vapur seferleri için ise iki ülkenin en yakın güzergahları olan İzmir’in Çeşme ilçesi ile Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Lavrion Limanı seçildi.

 

Ulaşım ve ekonomik yönden büyük avantaj sağlayacak

 

Seferler, bölgeye kazandıracağı ekonomik getirinin yanı sıra gurbetçiler başta olmak üzere turistler için de önemli kolaylıklar sağlayacak. Türkiye’yi tatil programlarına alan turistelr için zamanın yanı ulaşım ve ekonomik yönden de büyük avantajlar getirecek seferlerle, yurtiçi karayolu güzergahındaki yoğunluk azalacak, sınır kapılarındaki uzun araç kuyruklarının azalması sağlanacak.

Günde tek sefer düzenlenecek

 

Şirketin planlamasına göre seferler, Çeşme ve Atina arasında her gün tek sefer olarak yapılacak. Feribotta, yolcuların yanı sıra TIR’ların da taşınacağı, bunun da ticari ve ekonomik açıdan getirisi olacağını belirten şirketin yönetim kurulu başkanı Bülent İpek, yıllardır açılması için mücadele verilen bu hattın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın ortaya koyduğu irade sonucunda geliştiğini söyledi.

 

Avrupa ile Türkiye arasında köprü olacak

 

Seferlerin başlamasıyla iki ülke arasındaki yolculuğun 7 saat olacağını ifade dene İpek, “Seferler sayesinde, gurbetçilerimiz başta olmak üzere turistlerin, Avrupa’ya kendi araçlarıyla seyahat edebilecek olması önemli bir kolaylık getirecek. Tüm bunların yanında İstanbul trafiğinde yoğunluğa, yakıt tüketimi ile çevre kirliliğine neden olan TIR’ların, İzmir üzerinden Avrupa’ya gitmesiyle, şirketlerin maliyetleri düşecek. Ayrıca seferler, iki ülke arasındaki ticari ve insani ilişkileri geliştirme potansiyeli taşıyor. Ve biz bu hattı ülkemiz ile Avrupa arasında bir köprü olarak görüyoruz” diye konuştu.

7DENİZ

 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Atina, –, Çeşme, feribot, seferlerine, yeşil, ışık, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı