Haber Detayı
29 Ağustos 2019 - Perşembe 12:18
 
'Alsancak Limanı’nda Ro-Ro seferleri yeniden başlasın'
İZTO Başkanı Mahmut Özgener, 2018’de bu yana Alsancak Limanı’ndan Ro-Ro gemileri ile taşımacılık yapılmadığını ve seferlerinin yeniden başlatılması gerektiğini belirterek, “Amacımız, İzmir-İtalya Ro-Ro taşımacılığı hizmetinin, Çeşme ve İzmir Alsancak Limanı çıkışlı olmak üzere, her iki liman üzerinden verilmesini sağlanması” dedi.
Lojistik Haberi
'Alsancak Limanı’nda Ro-Ro seferleri yeniden başlasın'

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) trafik yoğunluğunu gerekçe göstererek aldığı karar doğrultusunda geçen yıl Ağustos ayından bu yana İzmir Alsancak Limanı'ndan, tekerlekli araç taşımacılığında kullanılan, Ro-Ro gemileri ile taşımacılık yapılamadığını söyledi. Revize edilen karara karşın Ulaştırma Bakanlığı nezdinde bazı girişimlerde bulunacaklarını belirten Özgener, İzmir-İtalya Ro-Ro taşımacılığı hizmetinin, Çeşme ve İzmir Alsancak Limanı çıkışlı olmak üzere, her iki liman üzerinden verilmesini istediklerini kaydetti.

 

 

Ro-Ro seferlerinin yeniden başlatılması girişimi

 

Geçen yıl ağustos ayından bu yana İzmir Alsancak Limanı'ndan, tekerlekli araç taşımacılığında kullanılan, Ro-Ro gemileri ile taşımacılığı yapılamadığını kaydeden Özgener, UKOME şehir merkezindeki trafik yoğunluğunu gerekçe göstererek Ro-Ro seferlerinin iptaline zemin hazırlayan kararı aldığını anlattı. Özgener, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Halbuki Ro-Ro seferleri için TIR'lar, şehir trafiğini hafta sonu gece saatlerinde kullanıyor. Sayıları da konteyner TIR'larının çok çok altında. Oda olarak, Ro-Ro seferlerinin İzmir Alsancak Limanı'ndan yeniden başlatılmasına ilişkin İzmir Valiliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne girişimlerde bulunduk. Çabalarımız sonucunda, 8 Ağustos 2019 tarihli UKOME toplantısında karar revize edildi. Buna göre; Ro-Ro seferleri yapacak TIR'ların şehir trafiğinin yoğun olmayan saatlerinde girişine olanak tanındı. Şimdi revize edilen bu UKOME kararı ile birlikte Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı nezdinde girişimlerimizi başlatacağız ve Bakan Cahit Turhan'ı ziyaret edeceğiz. Amacımız, İzmir-İtalya Ro-Ro taşımacılığı hizmetinin, Çeşme ve İzmir Alsancak Limanı çıkışlı olmak üzere, her iki liman üzerinden verilmesini sağlanması." 

 

7DENİZ

 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: 'Alsancak, Limanı’nda, Ro-Ro, seferleri, yeniden, başlasın', ,
Yorumlar
Haber Yazılımı