Haber Detayı
21 Aralık 2018 - Cuma 08:38
 
Alsancak Limanı modernize edilecek
İzmir Alsancak Limanı modernize edilecek. Alsancak Limanı’nda büyük gemilerin yanaşabilmesi için gerekli çalışmalar başlıyor. Rıhtımların düzenlenip konteyner depolama alanlarının genişletileceği limanın modernize edilmesi için hazırlanan projede ilk etabın 14 ayda tamamlanması planlanıyor.
Liman Haberi
Alsancak Limanı modernize edilecek

İzmir Liman İşletme Müdürlüğü görevine atanan Serdar Görür’e “Hayırlı olsun” ziyaretinde bulunan Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Alsancak Limanı’nın ihracatçılar için çok önemli olduğunu, limanın yenilenmeye ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Eskinazi, limanın büyütülmesi, modernizasyonu ve turist gemilerinin limana yanaşması gibi konuların Ege Bölgesi ticaret hayatı için önemli olduğunu belirtti. Limanın iş yapma potansiyeline dikkat çeken Görür de, hinterlandının çok geniş olduğunu hem ihracatçı hem de ithalatçılar için öneminin büyük olduğunu belirtti. 2018 hedeflerini tutturduklarını ifade eden Görür, “Bu nedenle çalışmalarımıza hızla başlayıp hızla tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

RIHTIMLARDA BİR SORUNUMUZ YOK

İzmir Alsancak Limanı’nın günün ihtiyaçlarına cevap verebilecek modernizasyonu konusundaki çalışmalar ile ilgili planların hazırlandığını ifade eden Görür, şöyle konuştu: “İlk etapta liman baseninde çalışmalar başlayacak. 425 bin metre küp tarama yapılacak. Rıhtımlarda bir sorunumuz yok. Bazı topuk noktalarında 10.5 metre olan sığlığı gidererek 12 metre derinliğe ulaşmayı hedefliyoruz. Geri sahada da modernizasyon ve otomasyon çalışmaları da olacak. TIR giriş çıkışlarını sistemle bağlayıp liman içi trafiği rahatlatacağız, rıhtım operasyonumuzun desteksiz kalmaması için geri sahayı modernize edeceğiz.” Görür, planlanan ilk etap projenin 14 ayda tamamlanmasının öngörüldüğünü kaydetti.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Alsancak, Limanı, modernize, edilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı