ABD, Norveç ve Danimarka 'sıfır emisyon' için işbirliği yapacakHaber
11 Haziran 2021 - Cuma 16:48
 
ABD, Norveç ve Danimarka 'sıfır emisyon' için işbirliği yapacak
ABD, denizcilik endüstrisini karbondan arındırma ve gemiler için sıfır emisyonlu yakıt seçeneklerinin gelişimini hızlandırmak için Danimarka ve Norveç ile işbirliği yapacağını duyurdu.
Dünyadan Haberi
ABD, Norveç ve Danimarka 'sıfır emisyon' için işbirliği yapacak

ABD İklim Elçisi John Kerry, Nisan ayında ABD'nin küresel taşımacılık sektöründe sıfır emisyon hedefine ulaşmak için uluslararası çalışmalara destek olacağını ve katılacağını belirtmişti.

 

ABD Enerji Bakanlığı, yeşil denizcilik ve enerji teknolojilerinin gelişimini hızlandırmak için Danimarka ve Norveç ile işbirliği yapacağını açıkladı.

 

Bakanlık, açıklamasında "2030 yılına kadar, yeşil hidrojen, yeşil amonyak, yeşil metanol ve gelişmiş biyoyakıtlar gibi sıfır emisyonlu yakıtlarla çalışabilen gemilerin küresel deniz filosunun en az yüzde 5'ini oluşturmasını istiyoruz" denildi.

 

Bakanlık ayrıca önümüzdeki 10 yıllık sürede deniz taşımacılığında bu yakıtları kullanan en az 200 geminin olması gerektiğini vurguladı. 

 

ABD, Danimarka ve Norveç işbirliği ile sıfır emisyonlu gemilerin, filolarını yenileyen gemi sahipleri için doğal tercih olmasını istedikleri belirtildi. 

 

Deniz taşımacılığı yetkilileri, yeni gemi siparişlerini, hangi teknolojiye yatırım yapılacağına dair belirsizlik nedeniyle yavaşladığını belirtiyor.

 

Birleşmiş Milletler (BM), denizcilik endüstrisinin sera gazı emisyonlarını 2050 yılına kadar 2008 seviyelerine göre yüzde yüzde 50 azaltmayı hedefliyor. Bu hedef, sıfır veya düşük emisyonlu yakıtların hızla geliştirilmesinin yanında gemiler için de yeni teknolojiler getirecek. 

 

Dünya ticaretinin yaklaşık 90'ının deniz yoluyla taşınmasıyla küresel denizcilik, dünyadaki CO2 emisyonlarının yaklaşık yüzde 3'ünü oluşturuyor. 

 

7DENİZ - ÖZEL 

 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: ABD,, Norveç, ve, Danimarka, 'sıfır, emisyon', için, işbirliği, yapacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı