Haber Detayı
04 Ekim 2019 - Cuma 13:50
 
'ABD ile anlaşma batıdaki 2. büyük pazarımıza kavuşturacak'
İMEAK Ekim ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD gezisi sırasındaki ekonomik temaslarına ilişkin bilgi vererek, “İhracatımızın yarısını AB ülkelerine yapıyoruz. İnşallah ABD ile anlaşırsak dünyanın batısında ikinci büyük ihracat pazarımıza kavuşmuş olacağız” dedi.
Sektörden Haberi
'ABD ile anlaşma batıdaki 2. büyük pazarımıza kavuşturacak'

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Ekim ayı Meclis Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Piri Reis Üniversitesi’nde gerçekleşen toplantıya, İMEAK DTO yönetim kurulu üyeleri, şube başkanları, meslek komite başkanları, armatörler ve sektörden çok sayıda kişi katıldı.

 

İMEAK Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır başkanlığında gerçekleşen toplantı Eylül ayı faaliyetlerinin yer aldığı tanıtım filminin ardından İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran konuştu. Küresel ekonomide yavaş büyüme tartışmalarının arttığı, ticaret savaşlarının sebep olduğu belirsizliklerin öne çıktığı bir ayın geride kaldığını belirten Kıran, “Özellikle ticaret savaşlarının en önemli iki aktörü ABD ve Çin’in sorumlu davranış göstererek bir anlaşmaya varmaları ve sorunun çözümü en büyük beklentimiz” dedi.

 

Ülkemizin, küresel ekonomideki daralmaya, etrafındaki siyasi, güvenlik ve insani krizlere rağmen Eylül ayını görece olumlu gelişmelerle tamamladığını kaydeden Kıran, “Enflasyonda düşüş devam ederken, faizlerde düşüş ve döviz kurlarında nispeten istikrarın yakalandığını gözlemliyoruz.  Ekonomide yılın ikinci yarısında canlanma işaretleri başladı. Hizmet ve perakende sektörlerinde güven göstergeleri yukarı yönlü hareket etti. Söz konusu iyileşmelerin kalıcı olması en büyük temennimiz” dedi.

 

 

Denizcilik sektörü ülke ekonomisine katma değer sağlamaya devam edecek

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’na ilişkin de değerlendirmede bulunan Kıran, “Yeni program ile orta vade için olumlu ve makul bir çerçeve ortaya konulduğunu görüyoruz. Tüketici enflasyonunun bu yılsonunda yüzde 12’ye, 2020 sonunda ise yüzde 8,5’e ineceği tahmin edildi. Özellikle 2020 ve sonrası için yüzde 5 gibi güçlü bir büyüme hedefinin ortaya konulmasını çok önemsiyoruz. Yeni ekonomik programda da yer aldığı gibi enflasyonun hızla düşmesi, doğal olarak faizlerin de düşmeye devam etmesine olanak sağlayabilecektir. Bilindiği üzere, yüksek faiz, üretimin ve yatırımın önündeki en önemli engellerden biri… Faizlerin bir süredir geriye doğru gidişi bizleri memnun ediyor. Ancak bu indirimin özel bankaların kredi faizlerine yeterince yansıtılmadığını iş dünyası olarak üzülerek takip ediyoruz. Denizcilik sektörü olarak özel bankaların da hem faiz indirimi hem de kredi yapılandırmalarında kamu bankaları ile aynı yaklaşımı sergilemelerini bekliyoruz. Faizlerdeki düşüşe paralel, sektörümüzde ertelenen yatırımların birer birer hayata geçirilmeye başlanacağını düşünüyoruz.

 

 

Denizcilik sektörümüzün, ülkemizin son açıklanan hedefleri doğrultusunda tüm gücüyle çalışmaya, ülke ekonomisine katma değer sağlamaya devam edeceğini özellikle belirtmek istiyorum” diye konuştu.

 

‘ABD ile anlaşırsak batıda ikinci büyük ihracat pazarımıza kavuşacağız’

 

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile katıldığı ABD gezisindeki temaslarını ve 100 milyar dolarlık ticaret hedefine ilişkin yaptıklarını çalışmaları da aktaran Kıran, ABD ile 100 milyar dolarlık ticaret hedefinin gerçekleştirilebilir bir hedef olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: “Amerikalı muhataplarımızla her seviyede yaptığımız toplantılarda, ABD'nin ülkemize karşı uygulamaya koyduğu bazı tedbirleri yeniden değerlendirmesini ve kaldırmasını talep ettik. Gerek TOBB ve ABD Ticaret Odası iş birliğinde New York’ta düzenlenen yuvarlak masa toplantısında, gerekse Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen 10. Türkiye Yatırım Konferansı’nda yaptığım konuşmalarda ben de bu konuları önemle vurguladım.

 

 

Bilhassa çelik ve alüminyum ihracatımıza yönelik olarak getirilen ilave tarifeler ve Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi'nden çıkarılmamız gibi kararlardan geri dönülmesi gerekiyor. Bu konuda birçok ülkeye getirilen istisnalardan Türkiye de yararlanmalıdır. Ayrıca ABD'nin önümüzdeki dönemde almayı planladığı önlemlerden de Türkiye'yi muaf tutmasını beklediğimizi ilettik… İhracatımızın yarısını AB ülkelerine yapıyoruz. İnşallah ABD ile anlaşırsak dünyanın batısında ikinci büyük ihracat pazarımıza kavuşmuş olacağız.”

 

Kıran, konuşmasının sonunda gelecek 96. Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

 

 

Kıran’ın ardından Prof. Dr. Özcan Aslan, İTÜ Türk Boğazları Denizcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi ile ilgili olarak meclis üyelerini bilgilendirdi. Aslan, şunları söyledi: “Merkezimiz 2019 yılında kuruldu. İstanbul Boğazı’ndan 50 bin civarında gemi geçiyor. Sayı düşmesine rağmen tonaj artıyor. Boğazdan geçecek büyük gemilerin öncesinde Merkezimiz, Kıyı Emniyeti ile birlikte yaptığı çalışma ile geçiş operasyonunun detaylarını belirliyor. Boğazların ışıklandırmasından, yapılacak kıyı tesislerine kadar farklı disiplinlerde çalışmalarımız bulunuyor. Merkezimizin amacı İstanbul ve Çanakkale Boğazı ile Marmara Denizi’nde yapılan çalışmaların farklı çalışmalarla disiplinler arası bir araya getirilmesini sağlamak. Konusunda uzman kişi ve kuruluşları bir araya getirip uluslararası bir merkez olmayı amaçladık. Hava kirliliği, deniz kirliliği ile ilgili çalışmalar, enerji güvenliği, kültürel aktivitelerle birlikte akademik çalışmalarla sektöre destek vermek istiyoruz.”

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: 'ABD, ile, anlaşma, batıdaki, 2., büyük, pazarımıza, kavuşturacak',
Yorumlar
Haber Yazılımı