Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 13:12
 
ABD’de 5 dakikada sonuç veren koronavirüs test kiti geliştirildi
ABD'nin medikal cihaz üretici firması Abbott yaptığı açıklamada, şirketin 5 dakika içinde kişinin koronavirüs sonucunu veren test kitinin geliştirildiğini söyledi. Test kiti ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden acil kullanım izni aldı.
Dünyadan Haberi
ABD’de 5 dakikada sonuç veren koronavirüs test kiti geliştirildi

Medikal cihazlar üreticisi Abbott tarafından yapılan açıklamada, şirketin laboratuvarlarında geliştirilen  “Abbott ID NOW COVID-19” olarak adlandırılan test kitinin koronavirüsün genom dizilişlerini test ederek en hızlı moleküler test sağladığı ve 5 dakika içerisinde koronavirüs sonucunu verdiği belirtildi.

 

Test kitinin 5 dakika içinde kişinin koronavirüs pozitif olduğunu, en geç 13 dakika içinde de negatif olduğunu test edebildiğine dikkat çekilen açıklamada, test kiti platformunun FDA'dan acil kullanım izni aldığı, yaklaşık 3 kg ağırlığında ve tost makinesi büyüklüğünde olduğu vurgulandı.

 

Açıklamada, koronavirüs test kitinin, salgınla mücadele için alternatif bir test teknolojisi sunduğunun belirtildiği açıklamada, kolay taşınabilirliğinden dolayı en çok ihtiyaç duyulan klinik gibi yerlerde konuşlandırabileceği vurgulandı.

 

Testlerin, Kovid-19 salgınının kontrolünde önemli bir aşama olmaya devam ettiğinin hatırlatıldığı açıklamada, gelecek haftadan itibaren ABD sağlık sistemi için günlük 50 bin adet üretime geçileceği belirtildi. 

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: ABD’de, 5, dakikada, sonuç, veren, koronavirüs, test, kiti, geliştirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı