IMO G8 revizesi yürürlüğe girdi
Haber
30 Ekim 2020 - Cuma 11:53
 
IMO G8 revizesi yürürlüğe girdi
Balast suyu arıtma sistemleri için IMO'nun revize ettiği G8 yönergeleri 28 Ekim 2020 itibari ile yürürlüğe girdi.
Dünyadan Haberi
IMO G8 revizesi yürürlüğe girdi

Revize G8 kuralları; orijinal G8 kurallarına göre onaylanan bazı balast suyu arıtma sistemlerinin, uygulamada IMO D-2 performans standardını karşılayamayabilecek olması nedeniyle geliştirildi ve  günümüz USCG gerekliliklerine uygun hale getirildi.

 

IMO G8 revizesi kimi etkiliyor?

 

IMO'nun revize edilmiş G8 yönergeleri, balast suyu arıtma sistemleri (BWTS) için global tip onay sürecine etki ediyor. Dünya limanlarının 90'ından fazlası IMO tarafından düzenlendiği için kurallar uluslararası ticaret yapan tüm gemiler için geçerli.

 

28 Ekim 2020'de veya sonrasında kurulan balast suyu arıtma sisteminin IMO G8 revizesine uygun tip onay sertifikasına sahip olması gerekiyor. IMO G8 revizesine uygun tip onayı olmayan balast suyu arıtma sistemleri, 28 Ekim 2020'de veya sonrasında kurulursa global olarak kullanım izni olmaz.

Ancak bu tarihten önce kurulan balast suyu arıtma sistemleri için mevcut tip onayı geçerliliğini korumakta. Bugüne kadar IMO tarafından firmalara verilen Revize G8 sertifikalarında bulunan operasyonel limitasyonlar (Holding Time, Debi kaybı gibi) dikkate alınmalı.

 

Alfa Laval Pureballast 3 Hazır

 

Balast Suyu Yönetim Sistemleri Kodu olarak da adlandırılan IMO Revize G8’in getirdikleri, armatörlerin dikkat etmesi gereken konular ve Alfa Laval PureBallast 3’teki yeniliklerinin ele alındığı semineri aşağıdaki linkten kayıt olup izleyebilirsiniz.

SEMİNER LİNKİ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Cengiz Tepebaş
Etiketler: IMO, G8, revizesi, yürürlüğe, girdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı