Haber Detayı
04 Ekim 2019 - Cuma 15:13
 
4. Müşterek Meslek Komiteleri toplantısı gerçekleşti
İMEAK DTO 4. Müşterek Meslek Komiteleri toplantısı komite temsilcilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.
Sektörden Haberi
4. Müşterek Meslek Komiteleri toplantısı gerçekleşti

İMEAK DTO 4. Müşterek Meslek Komitelers toplantısı gerçekleşti. Piri Reis Üniversitesi’nde yapılan toplantıya İMEAK DTO’ya bağlı komitelerin temsilcileri katıldı. DTO Ekim ayı Meclis toplantısının hemen ardından gerçekleşen toplantı İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran başkanlığında yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Başkan Tamer Kıran, komitelerin yönetim kurulunu çalıştıran bilgi ve belgeleri sağladığını belirterek, “Meslek komitelerini odamızın mutfağı olarak görüyorum. Projeler, çalışmalar ilk kez buralarda dile getirilir. Komiteler, odamızın aktif sesidir” dedi.

 

Komitelerin sorunları ilgili yerlere aktarıldı

 

Mart ayında gerçekleşen Müşterek Meslek Komiteleri toplantısının ardından oda sekreteryası tarafından derlenen sorunların  12 ana başlık altında toplandığını aktaran Kıran, “Büyük küçük toplam 85 adet sorun tespit ettik. Kimileri çok ufak tefek günlük yaşanan sıkıntılar da var. Tamamı ilgili kurumlar dikkate alınarak başta Bakanlıklar olmak üzere, Belediyeler, TOBB gibi kuruluşlara iletildi. En çok müracaat Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza yapıldı. Bu bakanlığımızı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı takip etti. Bazıları yasa ve yönetmelik çıkarılmasını gerektirecek sorunlar da var. Takibini sıkı bir şekilde yaptığımızı belirtmek isterim. Denizcilik camiamızın çatı kuruluşu İMEAK DTO’dur. Tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde Meslek Örgütüdür. Bu yapının temel taşlarından birini meslek komiteleri oluşturuyor. Meslek komitelerinin görevi meslekleri ile ilgili araştırma yapmak, sorunları yönetim kuruluna iletmek kanunda belirtilmiştir. Komiteler ne kadar etkin çalışırsa projeler daha verimli oluyor. Komite üyelerimiz oda çalışmalarına daha çok entegre oldukça sorunların çözümünde daha hızlı yol alacağımıza inanıyorum. Çeşitli alanlarda sektör paydaşlarımızın az bilgisi olduğu konularda uzman kişilerin bilgi vermesini istedik” dedi.

 

Başkan Kıran’ın konuşmasının ardından İŞKUR İstihdam Politikaları hakkında İŞKUR İstanbul İl Müdür Yardımcısı Vahap Fırat, Halk Sigorta’dan Enis Yaylak, KOBİ’lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası hakkında ve Prof. Ruhi Kaykayoğlu DTO tarafından başlatılan Envanter çalışması hakkında sunum gerçekleştirdiler.

 

 

‘Eleman kaybını önleyemezsek orta vadede rekabet gücümüzü kaybedeceğimiz görüşündeyim’

 

Gerçekleşen sunumların ardından Meslek Komiteleri Başkanlarından bazıları söz alarak mevcut sorunları dile getirdi. 5 No’lu Gemi İnşa, Bakım ve Tersaneler Komitesi Başkanı İsmail Oyar, düşük faizli kredinin hayata geçirilmesi gerektiğini ve EximBank’ın Avrupa’da kredi notu yüksek bankalarla çözüm üretmesi konusunda GİSBİR ile çalışmalar yürütmesi gerektiğini belirterek, “Çalışacak kalifiye ve ara eleman bulamıyoruz. Mevcut eğitimin sektöre yetersiz kaldığı görünmektedir. Sertifika programları yoğunlaştırılmalıdır. Sektöre özendirilecek tedbirler alınmalıdır. Eleman kaybını önleyemediğimiz takdirde orta vadede rekabet gücümüzü kaybedeceğimiz görüşündeyiz. Gemi inşada stopaj konusunda yapılacak kanun değişikliği ile stopajın o yıl içinde ödenecek şekilde devletimizin gündeme getirmesi görüşündeyiz” dedi.

 

Işık ve sesi standartlara bağlamak gerek

 

31 No’lu Her Nevi Yolcu Taşımacılığı ve Turistik Amaçlı Gemi İşletmeciliği Komitesi Başkanı Yunus Can ise, barınma yerleri ile ilgili geçtiğimiz yıllarda yapılan keşif gezilerinde belirlenen noktalarda teknelerin barınmasını sağlamak öncelik olması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “İstanbul’un merkezine yakın noktalar ki; onları da belirlemiştik. Haydarpaşa Limanı, Yeni Kapı ve Kireçburnu bunlara dahildir. Teknelerin genel işlevlerinde eğlence olması nedeniyle ışık ve ses olmazsa olmazdır. Işık ve ses düzeninde uluslararası kurallar dışına çıkmadan bir düzene getirilecek denilmişti. 60 desibel çok düşük bir orandır. Bu orana kadar izin veriliyor. Işık ile ilgili seyir feneri dışında olmaması öngörülüyor. Yapmış oldukları işler içerisinde ses ve ışık olmazsa olmazdır. Bunları standarda bağlamak gerekir. Açık güvertede ışıklandırmanın ölçüsünü bizim koymamız gerekiyor.”

 

7DENİZ

 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: 4., Müşterek, Meslek, Komiteleri, toplantısı, gerçekleşti,
Yorumlar
Haber Yazılımı