2020 küresel taşımacılıkta CO2 emisyonları yüzde 1 azaldıHaber
05 Mart 2021 - Cuma 16:13
 
2020 küresel taşımacılıkta CO2 emisyonları yüzde 1 azaldı
Denizcilik veri sağlayıcısı Marine Benchmark'a göre, Covid-19 salgını 2020 nakliye faaliyetini azalttığı için küresel taşımacılıkta CO2 emisyonları yüzde 1 azaldı.
Dünyadan Haberi
2020 küresel taşımacılıkta CO2 emisyonları yüzde 1 azaldı

Denizcilik veri sağlayıcısı Marine Benchmark'a göre, koronavirüs salgını 2020 nakliye faaliyetini azalttığı için küresel nakliye CO2 emisyonları geçen yıl yüzde 1 azaldı.

 

En büyük üç endüstrinin (tankerler, dökme yük gemileri ve konteyner gemileri) toplam emisyonları yüzde 1,2 artarken konteyner gemilerindeki 2,4'lük düşüş, gemi türleri arasındaki artışı telafi etti.

 

Kruvaziyer gemi emisyonları yüzde 45'lik düşüş ile en büyük daralmayı yaşadı. Talebin zayıflığından dolayı feribot, ve Ro-Ro gibi gemilerde keskin düşüşler yaşandı.

 

Koronavirüs salgınında tanker ve yük taşıyıcıların iyi performans gösterdiğini ancak diğer sektörlerde tüketicinin talebinin düşmesinden dolayı nakliye üzerinde etkiye sahip olduğunu belirten Marine Benchmark'ın CEO'su Torbjorn Rydbergh, "Genel sonuç geçen yıl için karbon emisyonlarında bir azalma olsa da, küresel ekonomik talepteki mevcut iyileşme daha güçlü 2021 nakliye faaliyetine işaret ettiğinden bu etki geçici olabilir" dedi.

 

7DENİZ - ÖZEL

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: 2020, küresel, taşımacılıkta, CO2, emisyonları, yüzde, 1, azaldı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı