Gemiler

Gemiler, uzun yıllar öncesinde ağaçtan yapılmış yüzen basit birer kayık olmasına rağmen günümüze kadar gelişerek son teknoloji ile donatılmış devasa tanklara dönüşmüştür. İnsanoğlu taşımacılık üzerine çözümler ararken büyük ölçüde fayda sağladığını gelişiminin sürekli oluşundan anlayabiliyoruz. Dünyanın üçte ikisi suyla kaplı olması deniz ve gemiler üzerine bu denli gelişimin sebebi olarak düşünülebilir. Çoğumuz mavi yolculuk yapmış yahut yapmayı hayal etmişizdir. Deniz yoluyla seyahat edebilmek, taşımacılık yapabilmek çeşitli gemi tipleriyle mümkün olmaktadır. Gemi kelimesi eski İngilizcede “scip” kelimesinden gelmektedir. Bu kelime ile “gemi” kelimesine kadınsı bir tonda atıfta bulunulur. Yani "O bir güzellik" manasında bir tınıdır. Birleşik Krallık'taki tüm gemilerin eskiden "Majesteleri Gemisi" (Kraliçe) olarak adlandırıldığı İngiliz Donanması'ndan geldiğini düşünebiliriz. Yani, “gemi” dediğimizde, aslında majestelerini kastediyoruzdur.  Fransızca’da ise tam tersi, bir gemiye erkeksi anlamına gelen 'le bateau' deniyordu.

 

Hitabı çeşitli olmasına rağmen, kadının zarafeti, erkeğin erdeminden bir parça barındıran bu yüzen mekaniğin karmaşıklığı bana güç, yücelik, merak ve cesaret kelimelerinin bir bütünü gibi gelir her zaman.

 

Dalgaları yarıp, deniz yüzeyinde kocaman köpükler çıkararak  ürkütücü ama bir o kadar da zarif şekilde süzülüşünü izlediğiniz bir capesize (220,000 dwt ve üzeri) sizi gemilere hayran bıraktırabilir. Çoğu insan farkında olmasa da Hinterlant kapasitesi göz önüne alındığında, çevre, sosyal ve  ekonomik bağımızın hatırı sayılır bir şekilde bu sessiz devlere bağlı olduğunu düşünmek takdire şayandır.

 

Kpt. Elif Derya KISACIK