Advert

"Türk denizcilere, Rusya'nın Karadeniz filosunun en yeni, mahrem gemisi açılacak"

Cengiz Tepebaş
Advert

 İzvestiya gazetesi, Rusya’nın Novorossiysk kentine dostluk ziyaretinde bulunan Türk denizcilerinin, Rusya’nın en yeni teknolojilerle donatılan askeri gemilerini gezeceklerini bu başlıkla duyurdu. Uzmanlar, bunu Rus uzmanlar, “Rusya ve Türkiye’nin savunma ve güvenlik alanında işbirliğini geliştirme çabalarının bir parçası” diye yorumladı.

Deniz Yıldızı-2017 tatbikatı çerçevesinde TCG Büyükada korveti ve TCG Barbaros fırkateyni, Novorossiysk’teki Tsemesski Koyu’na demirlemişti. 

Sıcak bir törenle karşılanan Türk denizci askerlerin, İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Sovyet askerlerinin Novorossiysk kent meydanında bulunan anıtına çelenk bırakacağı ve tanıtım gezisi yapacakları belirtilmişti.

Ziyaret çerçevesinde Rus ve Türk denizci askerleri arasında bir dostluk maçı da yapılacağı ifade edilmişti.

İzvestiya gazetesinin haberine göre, pazartesi günü dostluk ziyareti çerçevesinde Novorissiysk’e inen Türk denizci askerleri, Kalibr füze kompleksleriyle donatılan yeni nesil Rus savaş gemilerini de gezme imkanına sahip olacak.

Gazeteye konuşan Rus uzmanlar, “Denizci askerlerin görüşmeleri, Rusya ve Türkiye’nin savunma ve güvenlik alanında işbirliğini geliştirme çabalarının bir parçası. Son derece gizli, modern geminin Türk konuklara açılması güvenin ifadesi ” yorumunda bulundu.

TürkRus

7DENİZ

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STM sektörde ilkleri gerçekleştiriyor
STM sektörde ilkleri gerçekleştiriyor
İşi alır, yapar ve başarılı şekilde teslim ederiz
İşi alır, yapar ve başarılı şekilde teslim ederiz