Advert

İran'ın nükleer gemisine Rusya'dan destek

Bir Rus yetkili, İran İslam cumhuriyetinin nükleer deniz taşımacılık sistemine sahip olma hakkına sahip olduğunu bildirdi.

İran'ın nükleer gemisine Rusya'dan destek
İran'ın nükleer gemisine Rusya'dan destek Hakan Köseoğlu
Advert

İRNA'nın verdiği habere göre Rusya dışişleri bakanlığından bir kaynakİran İslam cumhuriyetinin nükleer deniz taşımacılık sistemine sahip olma hakkına sahip olduğunu bildirerek, İran'ın nükleer deniz birimleri üretme konusunda karar almasının KOEP'in ihlalı sayılmayacağını bildirdi.

İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ABD yönetimi tarafından KOEP'in ihlal edilme ihtimali karşısında İran Atom Enerjisi Kurumu İAEK'ya, "1. Deniz taşımacılığı alanında kullanmak üzere bilgi ve araştırma merkezlerinin işbirliğiyle ileriye dönük nükleer programının tasarımı ve yapımının planlanması. 2. Bilgi ve araştırma merkezlerinin işbirliğiyle ileriye dönük nükleer programında kullanmak üzere yakıt üretiminin tasarlanıp incelenmesi. ve 3. Yukarıdaki maddelerin uygulanmasıyla ilgili en fazla üç ay içinde program takviminin Cumhurbaşkanlığı'na iletilmesi" direktiflerini vermişti.

Amerika senatosunun İran'a karşı yaptırımları 10 yıllığına daha uzatma kararı ve bu kararın ABD başkanı tarafından da imzalanabileceği ihtimali karşısında İran cumhurbaşkanı böyle bir direktifi vermektedir.

İran, KOEP'in icra edildiği sırada resmen BM Güvenlik konseyine baş vurarak Amerika tarafından yaptırımların uzatılması durumunda bunun resmen KOEP'in ihlali anlamına geleceğini ve İran'ın gerekli karşı tedbirlere baş vurabileceğini bildirmişti.

7DENİZ

iran rusya nükleer atom enerjisi amerika deniz taşımacılığı güvenlik konseyi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STM sektörde ilkleri gerçekleştiriyor
STM sektörde ilkleri gerçekleştiriyor
İşi alır, yapar ve başarılı şekilde teslim ederiz
İşi alır, yapar ve başarılı şekilde teslim ederiz